Vesmír5. ledna  2016 v 14:11  

NASA bude mít kolem roku 2018 obytný modul pro meziplanetární cesty

Kosmická loď Orion na lovu asteroidů v představě výtvarníka. - Foto:  NASA

Kosmická loď Orion na lovu asteroidů v představě výtvarníka.Foto:  NASA

Tento modul (habitat) bude pravděpodobně připojen k pilotované kosmické lodi Orion a Kongres Spojených států pro tento účel v rámci projektů NASA vyčlenil 55 milionů dolarů.

Právě kosmická loď Orion, která je v současné době chystána pro cesty s lidskou posádkou, je určena pro výpravy do vzdálenějšího vesmíru, což znamená, že může létat například k Měsíci, k asteroidům, jejichž dráhy leží v okolí Země, ale není vyloučena ani pozdější cesta Orionu k Marsu či k jeho měsíci Phobosu. Aby však astronauti měli při těchto výpravách na palubě Orionu zabezpečeny životní podmínky na určité minimální úrovni, bude třeba k (velitelské sekci) Orionu připojit další obytný a podpůrný modul (habitat). 

Tento modul zvětší životní prostor astronautů a umožní jim “přibalit si” na cestu více zásob vzduchu, vody a potravin. Habitat také poskytne platformu pro další inženýrské systémy, technologie a vědecké přístroje. Bez tohoto přídavného modulu by byly akční rádius Orionu i trvání jeho misí značně omezeny, tedy v prostoru i v čase. Kongres po NASA žádá, aby byl prototyp habitatu dokončen a předveden již v roce 2018, což je na poměry kosmického průmyslu poměrně šibeniční termín. Lze tedy předpokládat, že za dva roky prezentovaný habitat ještě ani zdaleka nebude schopen letů do kosmu. 

V praxi bude tento modul využít či naplno testován v kosmu patrně až v druhé polovině dvacátých let a to nejprve v prostoru mezi Zemí a Měsícem. Teprve později, asi až kolem roku 2030, bude možné pomýšlet na skutečné meziplanetární lety s tímto modulem (habitatem). Právě zkoušky v prostoru mezi Zemí a Měsícem budou rozhodující pro další osud, vývoj či použití obytného meziplanetárního modulu. Momentálně však ještě není jasné, jak bude obytný modul nakonec skutečně vypadat a proto je NASA zatím velmi zdrženlivá, než aby zveřejňovala konkrétní obrázky či detaily týkající se obytného modulu nebo jeho variant. 

Doposud NASA v tomto směru zadala “jen” počáteční výzkumné studie, a sice firmám jako Boeing, Lockheed Martin, Orbital Technologies, Bigelow Aerospace, Orbital ATK a další. Studie se netýkají jen vlastní konstrukce habitatů, ale také životně důležitých technologií pro jejich provoz. Je však možné, že se něco konkrétnějšího o podobě habitatu dozvíme již v průběhu tohoto roku (2016). Do poloviny tohoto roku chce také Kongres znát podrobnosti o tom, jak budou dotyčné finanční prostředky využity. NASA tedy v tomto směru již v předstihu zahájila základní přípravné práce, avšak Kongres USA se snaží pomocí zvláštní finanční pobídky vývoj obytného modulu urychlit.  

Zdroje: Digital Trends, Futurism, Inverse, TechInsider, ExtremeTech, Popular Science, Huffington Post, Time, SpaceNews 

Autor:  Pavel Vachtl

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace