Vesmír14. března  2016  

Ruská raketa Proton vyslala na cestu k Marsu evropskou sondu ExoMars 2016

Start nosné rakety Proton-M - Foto: European  Space Agency

Start nosné rakety Proton-MFoto: European Space Agency

Sonda ExoMars 2016 se nyní nachází na tranzitní dráze k Marsu, přičemž dorazí k Rudé planetě 19. října tohoto roku. Její orbitální část s názvem ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) pak bude obíhat kolem Marsu na kruhové dráze po dobu asi 6 let. Přistávací modul Schiaparelli, který se od orbitální části sondy oddělí 3 dny před příletem, pak bude po několik dní provádět přímý průzkum povrchu Marsu.

Start nosné rakety Proton-M s posledním urychlovacím stupněm Briz-M a sondou ExoMars 2016 na jeho konci se odehrál přesně podle plánu. Sonda odstartovala 14. března 2016 v 10 hodin a 31 minut středoevropského času (SEČ) z kazašského kosmodromu Bajkonur. Po dosažení oběžné dráhy kolem Země proběhly během prvního půldne letu celkem 4 přesně vypočítané zážehy urychlovacího stupně Briz-M. 

První asi pětiminutový zážeh začal krátce po 10:43 SEČ a uvedl sestavu na kruhovou parkovací dráhu ve výši 175 km. Druhý zážeh skončil v 12:27 a uvedl sestavu na eliptickou dráhu s nejvyšším bodem ve výšce 5800 km nad povrchem Země. Třetí zážeh urychlovacího stupně Briz-M skončil v 14:40 a uvedl sondu na ještě protáhlejší dráhu s nejvyšším bodem 21 000 kilometrů vysoko. 

Díky tomu se dráha sondy, připevněné na tomto stupni, postupně více a více otevírala, až se nakonec otevřela úplně - po čtvrtém zážehu stupně Briz-M v 21:06 se sestava konečně dostala na únikovou dráhu od Země. 

Pak se více než čtyřtunová sonda (po 21:13) odpojila od již prázdného stupně Briz-M a vydala se sama směrem k Marsu (celkem musí překonat vzdálenost téměř 500 milionů kilometrů). Kolem 22:29 sonda ExoMars 2016 poprvé navázala spojení s pozemským řídícím střediskem Evropské kosmické agentury (ESA) a do 22:38 rozvinula solární panely pro napájení palubních přístrojů. 

Do 24. dubna 2016 se bude sonda nacházet v úvodní fázi cesty, během které řídící středisko podrobně prověří veškeré její systémy a přístroje. Poté až do konce června se bude sonda nacházet v minimálním udržovacím režimu. Během léta provede řídící středisko přesná měření polohy sondy a na jejich základě uskuteční pomocí motoru sondy rozhodující korekční manévr dráhy před příletem do gravitační vlivové zóny Marsu. 

16. října, ještě před vstupem sondy ExoMars 2016 / TGO na oběžnou dráhu Marsu, se od ní oddělí přistávací modul Schiaparelli a podnikne zhruba třídenní sestup k marsovskému povrchu, kde přistane zřejmě v rovinné oblasti Meridiani Planum. Modul bude pak na povrchu zřejmě pracovat několik dní. 17. a 19. října se opět zažehne motor orbitální části sondy, zabrzdí ji a uvede na oběžnou dráhu Marsu, která bude nejdříve velmi protáhlá, ale postupně se (do prosince 2017) změní v kruhovou dráhu s výškou 400 kilometrů, oběžnou dobou 2 hodiny a sklonem 74 stupňů k rovníku. 

Zde bude orbitální část získávat data zejména o výskytu zvláštních plynů (a jejich prostřednictvím nepřímo i o možných známkách života) v atmosféře Marsu až do r. 2022. 

Sestup modulu Schiaparelli na povrch Marsu - Foto: European  Space Agency

Zdroje: Phys.Org, ESA 1, ESA 2, ESA 3, Spaceflight 101, AstroWatch, Space.com 1, Space.com 2, NASA JPL, Mars Daily, ExoMars (Twitter), Youtube 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Leonardo Plus   |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 11:10; repríza neděle 21:10  |  Délka pořadu: 48 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace