Rusko uvažuje o nasazení rakety s jadernou hlavicí proti rizikovému asteroidu

Umělecká představa srážky obřího asteroidu se Zemí - Foto: Don Davis,  NASA

Umělecká představa srážky obřího asteroidu se ZemíFoto: Don Davis, NASA

Praktická zkouška účinnosti této metody by se měla odehrát v roce 2036, kdy se k Zemi přiblíží asteroid Apophis. O vývoj této protiasteroidové zbraně požádali ruské vědce jejich kolegové z Evropské unie, v rámci mezinárodní dělby práce.

Cílem jaderné hlavice by obecně mohly být menší asteroidy s průměrem několika desítek až stovek metrů, které prolétávají nebezpečně blízko Země a mohly by se s ní potenciálně někdy v budoucnu srazit. Zmíněný asteroid Apophis do této kategorie také patří, neboť má průměr 320 metrů. 

Jaderný výbuch v jeho těsné blízkosti by měl odklonit jeho dráhu do podstatně větší a tedy pro nás bezpečnější vzdálenosti od Země. Účelem exploze není asteroid rozbít na kousky, jen na něj “zatlačit” prostřednictvím reaktivní síly výbuchu v jeho těsné blízkosti a tím ho odklonit. 

Metoda jaderného výbuchu byla projednána jako jedna z mnoha v rámci evropského projektu “NEOShield (Štít proti blízkozemním objektům)”, který se zabývá všemi možnými prostředky ochrany proti nebezpečným vesmírným objektům. 

Konkrétní úkoly byly rozděleny mezi účastníky jednání z různých zemí, přičemž nasazení rakety s jadernou hlavicí proti asteroidu bylo přiděleno Rusku, reprezentovanému Ústředním institutem strojírenského výzkumu (Центральный научно-исследовательский институт машиностроения). Institut k této práci přizve další ruské odborníky z kosmického a raketového průmyslu a také z Ruské akademie věd. 

Čtěte také: Děti v roli vědců řešily, jak za pomoci laseru zabránit srážce asteroidu se Zemí

Ruští vědci považují tento způsob odklonění asteroidu za spolehlivý, i když je v současné době použití jaderných zbraní v kosmu zakázáno. Dá se totiž předpokládat, že v případě hypotetického ohrožení Země nebo jejího ekosystému bude tento zákaz zrušen. Navíc je lepší uskutečnit podobný výbuch ve větší vzdálenosti od Země, čili v dostatečném předstihu před příletem asteroidu k Zemi. 

Do vesmíru by proto jadernou hlavici měla vynést podstatně zdokonalená mezikontinentální balistická raketa, poháněná pevným palivem. Důvodem je velmi málo času, který bude k dispozici pro startovní přípravy, protože nebezpečná tělesa o průměru 20-50 metrů (jako byl např. známý čeljabinský meteorit) zřejmě nedetekujeme dříve, než několik hodin či dní před srážkou se Zemí. A běžné kosmické nosné rakety, plněné kapalným palivem, jejíchž tankování a předstartovní příprava trvá až 10 dní, nelze v tomto případě použít. Raketu poháněnou pevným palivem je oproti tomu možné použít prakticky okamžitě. 

Ať už bude nakonec zvoleno jakékoliv řešení, je třeba podle Sabita Saitgarajeva, vedoucího pracovníka Makejevovy raketové konstrukční kanceláře (OKB-1), začít připravovat raketu pro tento zcela nový úkol včas. Nutnou podmínkou realizace plánu je ovšem souhlas ruského ministerstva obrany a získání 7 milionů dolarů. 

Zdroje: Phys.Org, FOX News, Inverse, TASS 1, TASS 2, Engadget, AstroWatch 1, AstroWatch 2, Planet Scitech, Jalopnik, NEOShield 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Leonardo Plus   |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 11:10; repríza neděle 21:10  |  Délka pořadu: 48 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace