V Indii možná poprvé v moderní historii zabil meteorit člověka

Místo dopadu meteoritu - Foto:  European Physical Society

Místo dopadu meteorituFoto:  European Physical Society

Stalo se tak údajně v sobotu 6. 2. 2016 v jihoindickém státě Tamil Nandu, v oblasti Vellore. Při dopadu zatím neprozkoumaného malého tělesa byl jeden člověk zabit a tři jiní byli zraněni.

Neznámý objekt na místě svého dopadu zanechal kráter o průměru 1.5 metru, s hloubkou kolem jednoho metru. Související exploze, kterou bylo slyšet až do vzdálenosti 3 kilometrů, rozbila okenní tabulky na blízké budově soukromých vysokoškolských kolejí (Bharathidasan Engineering College). 

Poškozeno bylo také několik blízkých aut. Namodrale černý nepravidelný úlomek o šířce pouhých 2 centimetrů a o hmotnosti 50 gramů přitom smrtelně zranil řidiče školního autobusu V. Kamaraje, který právě procházel kolem blízké kavárny. Řidič poté na následky zranění zemřel během převozu do nemocnice. 

Dále byli zraněni dva místní zahradníci a jeden student. Objekt byl pak ukázán veřejnosti prostřednictvím místních médií, přičemž ministryně místní vlády Jayalalithaa Jayaram jej popsala právě jako meteorit (stejná ministryně také ohlásila, že rodina zabitého řidiče dostane jako odškodné 100000 rupií a každý ze zraněných 25000 rupií). Nicméně přesto někteří experti nevylučují, že by mohlo jít i o něco jiného. 

Čtěte také: Voda i meteorit v největším australském jezeře a chystaný návrat lodi Calypso

Např. profesor Rajaguru, který působí v Indickém astrofyzikálním ústavu v Bangalore, sice připustil, že může jít o meteorit, avšak k ověření tohoto závěru bude ještě třeba vykonat příslušné laboratorní testy. Také řekl, že pokud by se meteoritická hypotéza potvrdila, šlo by o vůbec první případ zabití člověka meteoritem v rámci dochovaných historických záznamů. 

Úlomek indického meteoritu - Foto:  European Physical Society

Úlomek indického meteorituFoto:  European Physical Society

Většina meteoritů se totiž kompletně vypaří během letu v atmosféře a na povrch Země z nich už nedopadne nic. Mohlo by ovšem také jít o malý úlomek nebo o část trosek nějaké rakety, družice nebo kosmické lodi. Možnost exploze nějaké výbušniny na místě experti vyloučili. 

Pravděpodobnost, že bude někdo během svého života zabit nějakým objektem z vesmíru, včetně velkých asteroidů, je zhruba 1 ku 700000. Není to velké číslo, nicméně jde stále o větší pravděpodobnost než pokud jde o výhru v některé loterii. 

Přesto byly do této doby zaznamenány jen tři případy zasažení lidí meteoritem, přičemž všichni tři lidé náraz přežili. Větší meteorit může navíc někdy lidi zranit, aniž by je přímo zasáhl. Sem patří například nedávný případ známého čeljabinského meteoritu, který v roce 2013 zranil asi tisíc lidí, hlavně prostřednictvím létajících střepů, pocházejících z roztříštěných skleněných předmětů, které rozbila tlaková vlna.  

Zdroje: AstroWatch, National Geographic, Popular Science, ABC News, Wall Street Journal, Ars Technica 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Leonardo Plus   |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 11:10; repríza neděle 21:10  |  Délka pořadu: 48 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace