Doc. Jiří Fajt: Přes zemědělství k umění

Vstupte!

Vstupte!

Doc. Jiří Fajt patří k našim nejznámějším kunsthistorikům, ale přesto byla jeho cesta k dějinám umění provázena událostmi, které bychom patrně nečekali. Vystudoval Vysokou zemědělskou školu a zatímco dálkově studoval své vytoužené dějiny umění, umýval výlohy.

Jak trnitá byla cesta k dějinám umění? Jak náročná byla příprava stálé expozice Lapidária Národního muzea? Jaké zkušenosti získal při přípravách mezinárodní výstavy Karel IV. Císař z Boží Milosti? Nejen to už bude tématem rozhovoru, který v premiéře uslyšíte 28. června od 11 hodin. Setkání s doc. Jiřím Fajtem proběhlo v Kutné Hoře, v refektáři Jezuitské koleje a při prohlídce probíhající mezinárodní výstavy Europa Jagellonica. 

Prof. Jiří Fajt na výstavě Europa Jagellonica - Foto: Adriana Krobová

Prof. Jiří Fajt na výstavě Europa JagellonicaFoto: Adriana Krobová

Doc. Dr. Ing.  Jiří Fajt, PhD., vystudoval dějiny umění na Karlově Univerzitě. V letech 1987 – 1992 byl vedoucím sbírky kamenné plastiky 11. – 19. století, kde vytvořil novou stálou expozici pro Lapidárium Národního muzea v Praze Holešovicích. Po té přešel do Národní galerie, kde v letech 1992-1993 pracoval nejprve jako kurátor středověkého umění a od roku 1994 jako ředitel sbírky starého umění Národní galerie. Od roku 2000 působí současně v Německu i České republice. Doc. Fajt se věnuje výtvarnému umění, architektuře a řemeslu vrcholného a pozdního středověku a raného novověku. Jeho jméno najdete pod velkými výstavními projekty jako Magistr Theodoricus, dvorní malíř císaře Karla IV. v Anežském klášteře, Karel IV. císař z Boží Milosti na Pražském hradě a v New Yorku anebo u mezinárodního projektu Europa Jagellonica

 MP3 Záznam pořadu najdete po odvysílání v našem archivu

Norimberk v časech Lucemburků
Už několik let pracuje doc. Fajt na monografii mapující umělecký svět Norimberku v časech Lucemburků. Vše začalo jako habilitační práce věnovaná výtvarnému umění, ale dočkala se svého rozšíření o další umění a architekturu. Kdy bude vydána a dočká se také českého vydání? 

 

Prof. Jiří Fajt o práci na monografii o Norimberku v časech Lucemburků

Vložit na svůj web

Prof. Jiří Fajt na výstavě Europa Jagellonica - Foto: Adriana Krobová

Prof. Jiří Fajt na výstavě Europa JagellonicaFoto: Adriana Krobová

Europa Jagellonica
Výstava Europa Jagellonica patří k největším výstavním projektům letošního roku, která bude do konce září probíhat v Galerii Středočeského kraje v Jezuitské koleji v Kutné Hoře. Expozici patří celé jedno patro, tedy téměř 2000 metrů čtverečních s několika sty exponátů. Takto rozsáhlý projekt, který bude pokračovat výstavou v Polsku a Německu, připravoval tým kunsthistoriků pod vedením doc. Fajta prakticky 12 let. Přestože byly práce několikrát přerušeny, nakonec se vše podařilo dokončit. Rozsah projektu je doslova ohromující. Od tradičních komentovaných prohlídek, programů pro děti, přes představení památek města, rozšíření autobusových a vlakových spojů až po desítky doprovodných programů doslova po celé republice. 

 

Prof. Jiří Fajt o přípravách výstavy Europa Jagellonica

Vložit na svůj web

K výstavě Europa Jagellonica se budeme vracet také v historickém magazínu Zrcadlo, kde 6. července začíná pravidelný seriál Jagellonci a Kutná Hora, který budeme doprovázet také webovou prezentací. 

Autor:  Adriana Krobová
Pořad: Vstupte!  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 • 28. února  2013 v 11:00     Fotogalerie  rubrika: Vstupte!

  Václav Větvička: Biotopy naší přírody

  Optimální rozložení lesních porostů včetně klimaxových nádherně zachytila rekonstrukční vegetační mapa České republiky, kterou právě před 50 lety dokončili čeští geobotanikové. Také o ní bude dnešní autorské Vst...

   
 • 27. února  2013       rubrika: Vstupte!

  Miroslav Bárta: Kolaps a regenerace

  Redaktor časopisu Vesmír Stanislav Vaněk a prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., jeden z editorů a autorů kompendia „Kolaps a regenerace: cesty civilizací a kultur“ se budou snažit přiblížit pojem kolaps a to, co po něm...

   
 • 25. února  2013       rubrika: Vstupte!

  Eva Vondráková

  O talentovaných dětech...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Ani v únoru nezapomínejte na sluneční brýle

Únor bílý, pole sílí…a zrak slábne! Pokud se vydáváte na lyžařský svah bez brýlí s ochranou proti ultrafialovému...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace