Prokrvení lidských mozků roste rychleji než jejich objem, který ale o inteligenci nevypovídá, tvrdí odborníci

Intenzivnější přemýšlení vyžaduje rychlejší přísun energie, kyslíku a živin do mozku. A tedy i intenzivnější prokrvení a chlazení mozku - Foto: Stock Exchange

Intenzivnější přemýšlení vyžaduje rychlejší přísun energie, kyslíku a živin do mozku. A tedy i intenzivnější prokrvení a chlazení mozkuFoto: Stock Exchange

Naivní či laické teorie o mozku často hledají přímou úměru mezi objemem lidského mozku a lidskou inteligencí.

Australští vědci z Univerzity v Adelaide se však zaměřili na zásobování mozku krví a tedy i potřebnými živinami. A případně také na sledování některých korelací této veličiny s dalšími veličinami. Jejich výzkum se z větší části týkal předchůdců dnešního člověka – konkrétně 11 druhů hominidů. A to od 3 miliony let starých Australopitéků až k dnešním, tedy moderním lidem druhu Homo Sapiens.  

Spolupráce australských vědců s pracovišti v Jižní Africe ukázala, že v průběhu historie se mozky hominidů a lidí nejen zvětšovaly, ale mnohem více rostly jejich prokrvení a energetická spotřeba. 

Výzkumný tým složený z fyziologů a antropologů odhadoval objem krve proudící do mozku hominida podle velikosti dvou otvorů, umístěných ve spodině lebeční. Právě těmito otvory totiž vedly cévy, zásobující krví mozek. Větší celkový průřez cév je přitom v relaci s větší plochou otvorů. Na základě zjištěných dat, podle nalezených lebek hominidů, potom vědci dospěli k závěru, že zatímco objem mozku lidí a hominidů se během evoluce zvětšil asi o 350 %, přítok krve do mozku se zvětšil asi o 600 %.  

Tyto údaje lze přitom poměrně dobře spojit s tím, že intenzivnější přemýšlení vyžaduje rychlejší přísun energie, kyslíku a živin do mozku. A tedy i intenzivnější prokrvení a chlazení mozku. Intenzivnější přemýšlení přitom není přímo spojeno s objemem mozku, ale se zvýšeným množstvím propojení neuronů a jejich aktivitou. 

Zdroje: Phys.Org, Science News, Royal Society Open Science 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: leonardo.rozhlas.cz  |  Stanice: ČRo Leonardo
 
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Mars je planetou sopečných obrů

Mars je horským rekordmanem sluneční soustavy. Jeho štítová sopka Olympus Mons je třikrát vyšší než...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace