Jak slyší velryby

Keporkak (Megaptera novaeangliae; také velryba hrbatá či plejtvák dlouhoploutvý) - Foto: Fritz Geller-Grimm, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Keporkak (Megaptera novaeangliae; také velryba hrbatá či plejtvák dlouhoploutvý)Foto: Fritz Geller-Grimm, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Sluch velryb s kosticemi je velkou záhadou. Podle nové studie však přinejmenším některé z nich využívají stejný systém jako delfíni.

Ozubení kytovci jako delfíni, kosatky a vorvani se živí rybami, hlavonožci či jinými mořskými savci. K lovu a orientaci využívají echolokaci a mají velmi sofistikovaný sluchový systém. Jeho součástí jsou tuková tělesa kolem dolních čelistí, která směrují zvukové vlny z vody do vnitřního ucha zvířete. Sluch kytovců, kteří mají kostice a živí se hejny zooplanktonu, je mnohem méně prozkoumaný. Důvodů je několik: velryby, plejtváci a keporkakové jsou obrovští, se nedají chovat v zajetí, málokdy uvíznou na plážích a pokud už se tak stane, jejich těla se rychle rozloží. Vzácnou příležitost prozkoumat sluch kosticovců nyní dostali vědci z Oceánografického institut ve Woods Hole, kteří získali hlavy sedmi plejtváků malých (Balaenoptera acutorostrata). Tato zvířata uvízla a zahynula na plážích. 

Velrybí hlavy vědci naskenovali výpočetní tomografií a magnetickou rezonancí. Získali tak trojrozměrné modely vnitřní anatomie, na kterých jsou vidět neporušené kosti i měkké tkáně v jejich přirozené poloze. Je na nich patrné, že plejtváci mají kolem čelistí velká a dobře formovaná tuková tělesa, která jsou napojena na vnitřní ucho. Vědci se proto domnívají, že delfíni a spol. nejsou jediní kytovci, kteří využívají tuk k přenosu zvukových vln, jak se dosud věřilo. Stejnou schopnost mohou mít i kosticovci a tuk kolem čelistí obou typů kytovců může mít společný evoluční původ. 

Zdroj: WHOI 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: Monitor  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Ani v únoru nezapomínejte na sluneční brýle

Únor bílý, pole sílí…a zrak slábne! Pokud se vydáváte na lyžařský svah bez brýlí s ochranou proti ultrafialovému...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace