Nešťastné hubení upírů

Netopýr upír obecný se krmí z teplokrevného živočicha, ilustrační foto - Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported,  Uživatel: Sandstein

Netopýr upír obecný se krmí z teplokrevného živočicha, ilustrační fotoFoto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Uživatel: Sandstein

K prevenci vztekliny, kterou přenášejí upíři, byl zřejmě zvolen velmi nevhodný způsob. Vyplývá to z výzkumu upířích kolonií v Peru.

Latinská Amerika patří z oblastem s častým výskytem vztekliny. Hlavním přenašečem jsou netopýři, kteří se živí sáním krve. Kromě toho, že mohou nakazit člověka, způsobí každý rok škody na dobytku, které se počítají v milionech dolarů. Farmáři reagují tím, že se pokoušejí vyhubit celé kolonie, ale tato praxe je podle nové studie spíš kontraproduktivní. Tým amerických a peruánských vědců zjistil, že virus vztekliny koluje prakticky v každé kolonii. Velikost kolonie však na jeho šíření nemá žádný vliv, což znamená, že snížení počtu upírů v kolonii výskyt vztekliny nesníží. 

Zajímavé je, že v koloniích, které byly pravidelně redukovány, je expozice viru vyšší. V nenarušených koloniích se s ním setká asi 7 % upírů, zatímco v těch, které lidé hubí, je to 12 %. Vysvětlení zřejmě spočívá ve způsobu hubení upírů. Lidé odchytí několik jedinců a potřou je pastou s obsahem antikoagulačních látek. Když se netopýr vrátí do kolonie, olížou pastu z jeho srsti další jedinci a po čase uhynou na vnitřní krvácení. Nejčastěji to postihne dospělé jedince, kteří bývají vůči viru rezistentní a nepřenášejí jej na další zvířata. Tím se pak zvyšuje poměr mláďat, která jsou vůči vzteklině vnímavá. 


Zdroj: Proceedings of the Royal Society B 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: Monitor  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Co se kost v mládí nenaučí, ke stáru nedožene

Dlouhé sezení ve škole a odpoledne strávená doma s tabletem v ruce jsou zaručeným receptem nejen na...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace