Delfíní jazyk

Delfíní hvízdání představuje velmi komplexní a kontextuální komunikaci, která se dá považovat za "řeč" - takový je závěr Liz Hawkinsové, která delfíny studovala více než tři roky.

Delfín - Foto:  University of Alaska Fairbanks

DelfínFoto:  University of Alaska Fairbanks

Zoologové už dříve věděli, že delfíni používají určitý typ hvízdání k tomu, aby se odlišili od ostatních jedinců, ale význam mnoha dalších hvizdů zůstával neznámý. Liz Hawkinsová z Centra pro výzkum velryb na australské Univerzity Jižní kříž analyzovala celkem 1647 nahrávek zvukových projevů delfínů skákavých (Tursiops truncatus), kteří se vyskytovali ve vodách kolem Nového Jižního Walesu. Hvízdání roztřídila podle počáteční frekvence, délky trvání zvuku a koncové frekvence. 

Poté identifikovala hlasové projevy, které provázejí určité chování delfínů. Zjistila, že například migrující delfíni v 57 procentech případů vydávají hvízdání, které symetricky stoupá a klesá. Naopak při krmení od nich tento typ zvuků prakticky neuslyšíte. Při sociálních kontaktech s ostatními příslušníky svého druhu pak nejčastěji používají nízké nebo stoupající tóny. 

Podle článku v New Scientist odborníci zatím nepředpokládají, že by bylo možné vytvořit něco jako překladový slovník. Jsou však přesvědčeni, že delfíní komunikace je mnohem složitější, než jsme se zatím domnívali. 

Autor:  Martina Otčenášková

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Ani v únoru nezapomínejte na sluneční brýle

Únor bílý, pole sílí…a zrak slábne! Pokud se vydáváte na lyžařský svah bez brýlí s ochranou proti ultrafialovému...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace