Vačnatý "Lví král"
Doktor Stephen Wroe z Univerzity v Novém Jižním Walesu se specializuje na počítačové modelování funkce čelistí špičkových dravců - žraloků bílých, lvů a vymřelých šavlozubých tygrů. Nyní se v poli jeho zájmu ocitl i "vačnatý lev" Thylacoleo carnifex.
Thylacoleo carnifex žil v Austrálii ještě před několika desítkami tisíců let. Velikostí se blížil dnešním lvům, a paleontologové předpokládají, že se mohl specializovat na lov velké kořisti - včetně obřích klokanů a vombatů rodu Diprotodon, velkých jako dnešní nosorožci.
Počítačové modelování lebky nyní ukázalo, že "vačnatý lev" svou kořist zabíjel unikátním způsobem. Dnešní šelmy - například lvi - kořist obvykle zdolávají tím, že se do ní zakousnou a dlouhé minuty čekají, až se oběť zadusí. Čelisti vačnatce něco takového podle univerzitní zprávy neumožňovaly. Thylacoleo carnifex místo toho zabíjel velice rychlým kousnutím, do kterého zapojoval i třenové zuby a stoličky - což dnešní šelmy, kterým zadní zuby slouží jen při porcování kořisti, neumí. Efektivita skusu podle doktora Wroea silně podporuje teorii o tom, že "vačnatý lev" lovil příslušníky australské megafauny.
Související články:
Jak lovil šavlozubý tygr
Síla žraločího skusu









