16. března  2010  rubrika: Zprávy z vědy a techniky

Bakterie jsou stejně užitečné jako otisky prstů

Otisky dlaní - Foto: Fotobanka stock.xchng

Otisky dlaníFoto: Fotobanka stock.xchng

Pokud spácháte kriminální čin, nemusí vás usvědčit jen staré dobré otisky prstů nebo vaše vlastní DNA. Stejnou službu kriminalistům mohou prokázat také bakterie, které žijí na povrchu vašeho těla.

Moderní studie ukazují, že diverzita neviditelné „zoo“ na kůži každého člověka je mnohem větší, než se kdy předpokládalo a mezi koloniemi bakterií na kůži každého člověka jsou velké rozdíly. Složení bakterií se během času příliš nemění a je natolik „osobní“, že umožňuje identifikovat konkrétního člověka jen na základě vzorku bakterií z jeho kůže. Mikrobiologové z Coloradské univerzity v Boulderu demonstrovali, že porovnáním bakterií z místa činu a z dlaní podezřelého by byli schopni odhalit pachatele. 

Tým vědců vatovými tampónky setřel vzorky bakterií z počítačových klávesnic a prstů lidí, kteří je užívali. V každém vzorku vědci pomocí sekvencování DNA identifikovali přibližně 1400 druhů bakterií a podle míry shody pak určili majitele počítačů. Metoda fungovala nejen krátce poté, co člověk vstal od klávesnice, ale i po dvou týdnech, které netknutý počítač strávil v pokojové teplotě. Bakterie proto podle vědců představují další možnost identifikace podezřelých, kterou by kriminalisté mohli využít v situacích, kdy nejsou k dispozici otisky prstů a analýza DNA selhává. 

Zdroj: NewScientist, PNAS
 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: leonardo.rozhlas.cz  |  Stanice: ČRo Leonardo
 
 
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Partneři

  • Akademie věd České republiky
  • České vysoké učení technické
  • Národní knihovna České republiky
  • Národní technická knihovna
  • Vesmír
  • Časopis Naše příroda
  • Science Café
  • Otevřená věda II
  • Časopis Life on Campus