17. března  2010  rubrika: Zprávy z vědy a techniky

Kočkodani vyžadují učitelky

Kočkodani obecní červenozelení (Chlorocebus pygerythrus) - Foto: Wouter van Vliet, licence Creative Commons Attribution 2.0

Kočkodani obecní červenozelení (Chlorocebus pygerythrus)Foto: Wouter van Vliet, licence Creative Commons Attribution 2.0

Opice kočkodani jsou ochotné učit se od svých bližních. Věc má ale háček: „učitelem“ musí být samice.

Kočkodani obecní červenozelení (Chlorocebus pygerythrus) žijí v tlupách 10 až 50 jedinců, které vedou dominantní samci. Svou hierarchii ale mají i samice a výše postavená matka své společenské postavení předává své dceři. Tlupy kočkodanů také vykazují určité kulturní chování, které se přenáší z generace na generaci. Proces učení studovali švýcarští zoologové na tlupách kočkodanů, které divoce žijí v jihoafrické rezervaci Loskop Dan Nature Reserve. 

Jakmile si opice na vědce zvykly a jejich přítomnost braly jako neškodnou a samozřejmou, dali jim zoologové plátky jablka uzavřené v dřevěné bedně. K tomu, aby se opice dostala k potravě, si musela buď přitáhnout dvířka na jedné straně, nebo odsunout jiná dvířka na opačném konci bedny. Průzkum obvykle zahájili dominantní samci a samice, které při otvírání bedny pozorovali ostatní členové tlupy. A jakmile dostali šanci, i oni se vydali pro kousek jablka. Pokud bednu jako první otevřel samec, snažili se ostatní členové tlupy náhodně otevírat jedna nebo druhá dvířka. V případě, že bednu jako první otevřela dominantní samice, se jejím příkladem řídili mnohem víc. Celých 80 % členů tlupy si k otevření bedny vybralo stejný způsob, jaký jim samice předvedla. 

Důvod, proč kočkodani jako učitele uznávají pouze samice, zřejmě spočívá v organizaci jejich tlup. Samci po dosažení dospělosti odcházejí od matek a stávají se členy jiných skupin. Samice naopak celý život tráví v jedné tlupě, mají úzké vztahy s jejími členy a dobře znají místní prostředí. Pro ostatní opice jsou proto v rolích učitelů „důvěryhodnější“ než samci. 

Zdroj: ScienceNow 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: leonardo.rozhlas.cz  |  Stanice: ČRo Leonardo
 
 
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Partneři

  • Akademie věd České republiky
  • České vysoké učení technické
  • Národní knihovna České republiky
  • Národní technická knihovna
  • Vesmír
  • Časopis Naše příroda
  • Science Café
  • Otevřená věda II
  • Časopis Life on Campus