Neandrtálci se přece jen mohli křížit s lidmi

První rekonstrukce podoby neandrtálce (Hermann Schaaffhausen, 1888) - Foto:  public domain

První rekonstrukce podoby neandrtálce (Hermann Schaaffhausen, 1888)Foto:  public domain

Neandrtálci zmizeli, ale nejsou zapomenuti. Jejich stopy teď vědci našli i na místě, které už začínali pokládat za beznadějné – v lidském genomu.

Genetická analýza téměř 2000 lidí z celého světa totiž ukázala, že mezi našimi předky a neandrtálci muselo občas docházet ke křížení. Tento objev vědci prezentovali na konferenci American Association of Physical Anthropologists v Albuquerque v Novém Mexiku. „Znamená to, že něco z neandrtálců stále žije“, říká Jeffrey Long z Univerzity Nového Mexika. 

Homo heidelbergensis - jedna z lebek nalezených v severním Španělsku - Foto: licence Public Domain (eng)

Homo heidelbergensis - jedna z lebek nalezených v severním ŠpanělskuFoto: licence Public Domain (eng)

Vědci v lidské DNA analyzovali 614 takzvaných mikrosatelitních pozic, které představují jakési genetické otisky prstů. Z výsledků pak sestavili vývojový strom, který by vysvětloval variace v mikrosatelitech. Zjistili, že nejlepší vysvětlení přináší scénář, podle kterého docházelo k občasnému křížení mezi lidmi a jejich archaickými bratranci, jako je Homo neanderthalensis a Homo heidelbergensis. takový závěr vědci rozhodně neočekávali, protože dřívější genetické studie vědců z Planckova institutu pro evoluční antropologii v Lipsku, které vedl Svante Pääbo, možnost takového křížení vyloučily. Tyto studie ale nebyly založeny na analýze celého genomu. 

Výsledky studie Jeffreyho Longa naznačují, že ke křížení došlo hned dvakrát. K první takové události došlo před 60 000 let ve východním Středomoří a druhému před 45 000 let v oblasti východní Asie. Obě události nastaly až poté, co naši předkové emigrovali z Afriky a v genomech dnešních Afričanů také vědci žádné stopy po neandrtálcích nenašli. Vědci také vidí jako pravděpodobné, že „kříženci“ z první vlny křížení dále migrovali do Evropy, Asie a Severní Ameriky. Druhá vlna křížení s archaickými lidmi z východní Asie pak zanechala podpis na genetickém profilu obyvatel Oceánie. 

Otázkou teď je, jestli křížení našich předků s neandrtálci potvrdí i další studie. Zřejmě na ně nebudeme muset příliš dlouho - Svante Pääbo a jeho tým už totiž chystají zveřejnění výsledků osekvenování celého genomu neandrtálců. Ty by kromě konečného vyřešení otázky milostných vztahů mezi lidmi a neandrtálci mohly osvětlit záhadu „nového druhu člověka“, který žil na Sibiři před 30 až 48 tisíci let. 

Zdroj: Nature News 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: leonardo.rozhlas.cz  |  Stanice: ČRo Leonardo
 
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Chřipka může vyvolat poruchy spánku

Usnout nečekaně za volantem nebo trpět nevyzpytatelnou chronickou ospalostí, to se může stát lidem postiženým...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace