Víc kyslíku, větší hmyz?

Vážka - ilustrační fotografie - Foto: Fotobanka stock.xchng

Vážka - ilustrační fotografieFoto: Fotobanka stock.xchng

To, že pravěké vážky dorůstaly gigantických rozměrů, se obvykle připisuje hojnosti atmosférického kyslíku. Experimenty s moderními vážkami to potvrdily, ale ukázaly, že to, co platí pro vážky, se jiných druhů hmyzu netýká.

Hmyz dýchá takzvanými trachejemi – trubicemi, které ústí na povrchu těla a kyslík rozvádějí do tělních tkání. Čím je hmyz větší, tím je tento způsob dýchání méně efektivní. V pravěku byl obsah kyslíku v atmosféře mnohem větší, než je dnes, a snižoval tak nároky na výkonnost dýchacího systému. Problém s „kyslíkovou teorií“ vzniku obrovského hmyzu je, že ne všechny pravěké druhy byly obrovské. Vážky sice měly rozpětí křídel 70 cm, ale takoví švábi nebyli o moc větší, než jsou dnes. To, jak hladina kyslíku v atmosféře ovlivnila evoluci různých skupin hmyzu, zkoumali vědci z Arizonské státní univerzity. Šváby, vážky a další druhy hmyzu chovali v prostředích s různou koncentrací vzdušného kyslíku a sledovali jejich vývoj od vajíčka po dospělce. 

Vážky v hyperoxickém prostředí rychle dorůstaly do nadprůměrných rozměrů. Naproti tomu švábi rostli dvakrát pomaleji než normálně a v dospělosti nebyli o nic větší než jedinci, kteří vyrůstali v prostředí s normální hladinou kyslíku. Zkoumání rentgenovými paprsky ze synchrotronového zdroje ukázalo, že tracheje švábů z hyperoxického prostředí jsou menší než u těch, kteří rostli v prostředí s nízkou hladinou vzdušného kyslíku. Naznačuje to, že švábi se kdysi vydali zcela opačnou cestou než vážky a místo zvětšování těla zvolili úspornost. Zmenšení trachejí při zachování původní velikosti jim zřejmě umožnilo investovat více energie do tkání potřebných pro rozmnožování a jiné než dýchací funkce. Vědci se nyní chystají podívat se na velikost trachejí hmyzu zachyceného v jantaru a porovnat ji s obsahem kyslíku v atmosféře. 

Zdroj: ScienceDaily 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: Monitor  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Gymnasta a inženýr mezi pavouky

V sypkém saharském písku se pohybuje ladně jako gymnastka, svou noru si však buduje jako zkušený stavitel...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace