Technicky nadaní papoušci kea

Papoušek kea používá kuličku experimantáního Multi Access Boxu. - Foto: Alice Auersperg

Papoušek kea používá kuličku experimantáního Multi Access Boxu.Foto: Alice Auersperg

Horští papoušci kea v přírodě nástroje nepoužívají. K řešení experimentálních technických problémů se ale přistupovali stejně zdatně jako šikovností proslulé vrány.

Papoušci a příslušníci čeledi krkavcovití jsou považováni za nejinteligentnější skupiny ptáků. Vrány novokaledonské (Corvus monduloides) se proslavily sofistikovaným užíváním nástrojů jak v přírodě, tak během vědeckých experimentů. U volně žijících papoušků kea (Nestor notabilis), kteří obývají hory Jižního ostrova Nového Zélandu a živí se masem uhynulých zvířat, zatím používání nástrojů nebylo pozorováno. Papoušci chovaní v zajetí však manipulaci s nástroji za účelem získání chutné odměny s přehledem zvládají. 

Technické schopnosti obou druhů nyní srovnávali etologové z Vídeňské univerzity. Šest papoušků kea a pět vran novokaledonských postavili před takzvaný Multi Access Box z průhledného plexiskla. Každá ze čtyř svislých stěn obsahovala jednu přístupovou cestu k pochoutce zavřené uvnitř boxu. Ptáci si mohli vybrat, jestli zatahají za lanko, přitáhnou háček, otevřou vhozením kuličky nebo použijí dlouhou tyčinku. Jakmile si vybrali a dostali se k lahůdce, vědci tento vstup zablokovali a ptáci museli přijít na jiné řešení. Celý proces se pak dále opakoval a náročnost úkolu se zvyšovala. Využít všechny čtyři přístupové cesty dokázal pouze jeden pták z každé skupiny, tedy jeden papoušek a jedna vrána. 

Experiment ukázal, že co do inteligence si papoušci kea s vránami nijak nezadají. Rozdíly v efektivitě plnění jednotlivých úkolů vyplývaly z anatomie - papouškům dělalo největší problém manipulovat s dlouhou tyčinkou. Jejich zakřivený zobák se k tomu nehodí, což je také zřejmě důvodem, proč keové v divočině nástroje nepoužívají. V zajetí však svůj handicap dokážou překonat. A co činilo největší problémy vranám? Tito ptáci s tyčinkami manipulují i v přírodě, naopak zcela cizí jim bylo přitažení dvířek za háček. 

Zdroj: Universität Wien 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: Monitor  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace