Myši ukradly gen rezistence

Myš domácí (Mus musculus domesticus) - Foto: licence Public Domain, volné dílo, Ilmari Karonen

Myš domácí (Mus musculus domesticus)Foto: licence Public Domain, volné dílo, Ilmari Karonen

Domácí myši si „vypůjčily“ kus DNA svých středomořských příbuzných. Získaly tak odolnost vůči hlavnímu jedu, který se používá k trávení hlodavců.

Od 50. let minulého století se k hubení myší a potkanů hojně využívá jed warfarin, který brání srážení krve. Warfarin inhibuje protein VKOR, který je důležitý pro využívání protikrvácivého vitamínu K a tvorbu koagulačních faktorů. Už v roce 1964 vědci zaznamenali první domácí myši (Mus musculus domesticus), na které jed neplatil. Domnívali se, že jde o potomky jedinců s mutacemi v genu pro VKOR, kteří byli vůči jedu odolnější a rezistenci šířili na další generace. Nová studie však ukazuje, že situace je komplikovanější. Vědci z Institutu Maxe Plancka si všimli, že rezistentní myši z Německa a Španělska jsou geneticky dost bizarní – skoro, jako by to ani nebyly domácí myši. 

Nejprve to pokládali za chybu. Další výzkum však dokázal, že myši ve svém genomu nesou velký kus DNA, který patří úplně jinému druhu. Je jím myš středozemní (Mus spretus), která žije v západním Středomoří a vůči warfarinu je přirozeně rezistentní. Důvodem je zřejmě to, že obývá suchá prostředí, která jsou chudá na zdroje vitamínu K. Na domácí myši se rezistence pravděpodobně přenesla ve Španělsku nebo v severní Africe, kde oba druhy žijí vedle sebe. Obvykle se nekříží, a pokud to udělají, bývá potomstvo neplodné. Pár plodných kříženců se však v minulosti přece jen vyskytlo a jejich geny se šířily dál. Většiny DNA svých středomořských příbuzných se domácí myši během své evoluce zase zbavily. Výjimkou je právě ten kus DNA, který jim umožňuje vzdorovat návnadám otráveným warfarinem. 

Zdroj: Current Biology 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: Monitor  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Gymnasta a inženýr mezi pavouky

V sypkém saharském písku se pohybuje ladně jako gymnastka, svou noru si však buduje jako zkušený stavitel...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace