Narkolepsie jako sezonní nemoc

Ne každý spánek je zdravý. - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Ne každý spánek je zdravý.Foto: Fotobanka Stock.xchng

Nárůst případů narkolepsie v Číně zřejmě nesouvisí s očkováním proti chřipce H1N1. Dokazuje to malý počet očkovaných pacientů i sezonní výskyt nových případů.

Narkolepsie je spánková porucha, která se projevuje zvýšenou spavostí. Ospalost se nedá potlačit vůlí a postižený člověk během dne náhle upadá do spánku. Záchvat může provázet i kataplexie, paralýza a halucinace. Příčinou narkolepsie je nedostatek neurotransmiteru hypocretinu, kvůli kterému mozkové neurony ztrácejí schopnost kontrolovat spánek a bdění. Po pandemii chřipky H1N1 v roce 2009 a 2010 se výskyt narkolepsie zvýšil, což některé studie dávaly do souvislosti s očkováním. Jiné naznačovaly, že příčinou může být dříve prodělaná streptokoková infekce. 

Tým amerických a čínských vědců nyní provedl retrospektivní analýzu případů narkolepsie, které byly diagnostikovány v letech 1998 až 2011 v Pekingu. Ukázalo se, že výskyt narkolepsie má sezonní charakter. Nejvíce nových případů bylo diagnostikováno v pozdním jaře, především v dubnu, a na počátku léta. Téměř 7x méně lidí onemocnělo v listopadu. Mezi pacienty bylo také pouze 6 % těch, kteří dostali vakcínu proti chřipce H1N1. Tento nález očkování „očišťuje” a celá situace vědcům připomíná epidemii encephalitis lethargica, která následovala epidemii španělské chřipky v roce 1918. Zimní infekce může následovat nejen narkolepsie, ale také psychóza a Parkinsonova nemoc. Vědci se proto domnívají, že je potřeba věnovat větší pozornost autoimunitním procesům, které mohou v mozku spustit prodělané infekce. 

Zdroj: Annals of Neurology 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: Monitor  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Co se kost v mládí nenaučí, ke stáru nedožene

Dlouhé sezení ve škole a odpoledne strávená doma s tabletem v ruce jsou zaručeným receptem nejen na...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace