Podřezaný faraon Ramesse III.

Cheopsova pyramida v Gíze, ilustrační foto - Foto: Alex lbh, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Cheopsova pyramida v Gíze, ilustrační fotoFoto: Alex lbh, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Egyptský faraon Ramesse III. zemřel při pokusu o palácový převrat, během kterého mu vrah podřízl hrdlo. Vyplývá to z nového zkoumání jeho mumie.

Faraon Ramesse III. byl druhým vládcem 20. dynastie, která Egyptu vládla přibližně v letech 1190 až 1070 před naším letopočtem. Turínský soudní papyrus uvádí, že během pokusu o palácový převrat v roce 1155 př. n. l. došlo k útoku na faraonův život. Puč byl důsledkem harémového spiknutí, na kterém se podílela faraonova druhá manžela Tiy a její syn Pentawere. Pokus o převrat podle papyru selhal, ale nebylo jisté, zda to samé platí v případě atentátu na vládce Egypta. 

Při zkoumání mumie Ramesse III. výpočetní tomografií odhalili vědci z Evropské akademie EURAC v italském Bolzanu, že krkem faraona se táhne hluboký řez, způsobený s největší pravděpodobností ostrým nožem. Ramesse III. byl tedy podřezán. Během mumifikačního procesu balzamovači na ránu přiložili „hojivý“ amulet s Horovým okem a krk zakryli límcem z lněné látky. 

Kromě Ramesse III. vědci prozkoumali také mumii dosud neidentifikovaného muže, který zemřel ve věku 18 až 20 let a byl pohřben v blízkosti faraona. Jeho Y chromosom patří ke stejnému haplotypu, jaký měl Ramesse III. Mladý muž tedy mohl být jeho syn Pentawere. Napovídal by tomu i způsob, jakým zemřel a byl mumifikován. Byl uškrcen a jeho tělo bylo pokryto kozí kůží. Tuto „nečistou“ mumifikaci autoři studie interpretují jako součást trestu za podíl na pokusu o převrat a zavraždění faraona. 

Zdroj: Science Daily, BMJ 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: Monitor  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace