Šance včel proti roztočům

Roztoči Varroa destructor v napadeném úlu včely medonosné - Foto:  Tatsuhiko Kadowaki a spolupracovníci

Roztoči Varroa destructor v napadeném úlu včely medonosnéFoto:  Tatsuhiko Kadowaki a spolupracovníci

Rostlinná látka odpuzující klíšťata mate včelího parazita při orientaci. Svítá naděje na účinnější boj s vážným škůdcem včel?

Alfa-terpineol odpuzuje klíšťata. Proto se tato terpenovitá látka vyráběná extrakcí z listů myrtovitého stromu kajeputu, z jehličí borovice lesní nebo z listů a větviček citroníku pomerančového hořkého využívá k výrobě repelentů. Čínští vědci zjistili, že alfa-terpineol motá úspěšně hlavy cizopasnému roztoči kleštíkovi zhoubnému (Varroa destructor). Samička pod vlivem alfa-terpineolu nenajde včelí larvu v buňce plástu a nenaklade na ni vajíčka. Přesnější by bylo říci, že alfa-terpineol motá roztočům nohy, protože u kleštíka působí terpineol na zvláštní senzorické buňky na chloupcích předních končetin. Terpineol se na noze roztoče váže na bílkovinnou molekulu TRPA1. 

Včelí larvy napadené roztočem Varroa destructor - Foto:  Tatsuhiko Kadowaki a spolupracovníci

Včelí larvy napadené roztočem Varroa destructorFoto:  Tatsuhiko Kadowaki a spolupracovníci

Bílkovina TRPA1 je v živočišné říši široce rozšířená a plní u různých živočichů rozličné funkce. U některých tvorů se podílí na vnímání pachů a chutí. Jiným zajišťuje vidění, dalším dovoluje odlišit teplé od studeného. Bílkovina TRPA1 hraje svou roli i v činnosti ostatních smyslů, jako je sluch nebo hmat. Příroda tuto molekulu využila mnohokrát k velmi různorodým účelům. Kleštíkovi zhoubnému bílkovina TRPA1 zjevně dopomohla k tomu, aby mohl parazitovat na včele medonosné. 

Model molekuly alfa-terpineolu - Foto: Wikimedia Commons

Model molekuly alfa-terpineoluFoto: Wikimedia Commons

Kleštík zhoubný pochází z Asie, kde cizopasí na včele východní. Ta je na tohoto roztoče zvyklá a je k jeho ničivým účinkům poměrně odolná. Po zavlečení do Evropy a na další kontinenty začal roztoč parazitovat na včele medonosné a má na její včelstva devastující účinky. Kleštík zhoubný dokáže napadené včelstvo zničit během dvou až tří let. Včelaři chrání včely používáním hubících látek tzv. akaricidů, ale kleštík si k nim už stačil vyvinout odolnost. 

Kleštík se po přenosu z včely východní na včelu medonosnou novému hostiteli rychle přizpůsobil. Jedna z jeho významných adaptací je zjevně založena na funkcích bílkoviny TRPA1,s jejíž pomocí parazit vyhledává svou oběť. Jak ukázala studie čínských a japonských vědců publikovaná ve vědeckém časopise Cell Reports, alfa-terpineol blokuje bílkovinu TRPA1 na nohou kleštíka zhoubného, ale nijak neovlivní bílkovinné molekuly TRPA1 u včel. Chemikům se tak nabízí možnost syntetizovat molekuly příbuzné alfa-terpineolu a hledat mezi nimi takové, které by spolehlivě potlačily napadení včel kleštíkem zhoubným a včelám ani jiným živočichům by neškodily. Včelaři by tak získali velmi účinnou ochranu včelstev před cizopasníkem. 

Autor:  Jaroslav Petr
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Gymnasta a inženýr mezi pavouky

V sypkém saharském písku se pohybuje ladně jako gymnastka, svou noru si však buduje jako zkušený stavitel...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace