Velryby zvládají multitasking

Keporkak (Megaptera novaeangliae; také velryba hrbatá či plejtvák dlouhoploutvý) - Foto: Fritz Geller-Grimm, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Keporkak (Megaptera novaeangliae; také velryba hrbatá či plejtvák dlouhoploutvý)Foto: Fritz Geller-Grimm, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Večeři za doprovodu hudby nemají v oblibě jen lidé, ale také kytovci keporkakové. Nová studie dokázala, že si zpívají i během krmení.

Keporkakové (Megaptera novaeangliae) jsou známí svými dlouhými písněmi, kvůli kterým dostali přezdívku zpívající velryby. Tradiční názor říká, že písně doprovázejí námluvy. Současné studie ale dokládají, že keporkakové zpívají i během migrace a mimo oblasti, do kterých se připlouvají pářit. Nejnověji vědci zjistili, že zpívající velryby svou hudbou doprovázejí i tak všední záležitost, jakou je krmení. Pomocí přísavek připevnili na kůži deseti keporkaků senzory, které zaznamenávaly zvuky i údaje o pohybu velryby. Pomocí nich pak mohli sledovat, jak se zvířata chovají ve vodách kolem západního Antarktického poloostrova, kam se keporkakové připlouvají nakrmit drobnými korýši krillem. 

Mezi nahrávkami zvuků, které vědci získali, jsou i písně podobné těm, jaké velryby vyluzují během páření. Naznačuje to, že k páření může docházet i mimo tradiční místa, která se nacházejí v daleko teplejších vodách. Maximální délka písní se blížila jedné hodině. Pozoruhodné je také to, že keporkakové zpívali i ve chvílích, kdy se za potravou potápěli do více než stometrových hloubek. Potvrdili tak, že bravurně ovládají multitasking. Provádět dvě činnosti najednou – v tomto případě žrát a zpívat – jim nečiní žádný problém. 

Zdroj: PLoS ONE 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: Monitor  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Česko má 2,75 kosmonauta

Taky jste si mysleli, že jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek? Skutečně byl prvním Čechem, který...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace