Vzduchem přenášená Ebola

Virus ebola na snímku z elektronového mikroskopu - Foto:  PLoS Biology, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Virus ebola na snímku z elektronového mikroskopuFoto:  PLoS Biology, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Nejnebezpečnější typ viru Ebola se zřejmě může přenášet vzduchem mezi různými druhy zvířat. Vyplývá to z experimentů na opicích a prasatech.

Ebola viry jsou původcem krvácivých horeček u lidí a primátů. Jejich přirozeným rezervoárem jsou netopýrům příbuzní kaloni, ale je pravděpodobné, že na nákazách se podílejí i jiné druhy zvířat. V podezření jsou především prasata, u kterých byl v roce 2009 na Filipínách objeven virus Ebola Reston. Ten na rozdíl od afrických kmenů Eboly zatím nevyvolal onemocnění u žádného člověka, ačkoli někteří farmáři měli v krvi protilátky. Nedávné experimenty prokázaly, že prasata si mezi sebou mohou přímým kontaktem předávat také virus Ebola Zaire, který je považován za nejnebezpečnější ze všech známých kmenů Eboly. Úmrtnost na krvácivé horečky způsobené tímto kmenem dosahuje až 90 %. 

Kanadští vědci, kteří zkoumají možnosti nákazy prasat virem Ebola Zaire, nyní přišli se špatnou zprávou. Z infikovaných prasat se virus dokázal rozšířit na opice makaky jávské (Macaca fascularis), a to aniž by mezi nimi došlo k přímému kontaktu. Opice byly umístěny v klecích ve stejné místnosti jako infikovaná prasata a všechny se od nich nakazily. Naznačuje to, že Ebola Zaire se přenáší nejen přímým kontaktem, ale také vzduchem. Makakové se patrně nakazili tím, že vdechovaly drobné kapičky aerosolu z plic prasat. 

Zdroj: Scientific Reports 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: Monitor  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Potřebují meteorologové pranostiky?

K předpovědím počasí se dnes využívají různé sofistikované metody. Lidové pranostiky už se neberou vážně....

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace