Informace z Liberecka4. listopadu  2015 v 13:23  

600 lidí v České Lípě podepsalo petici za vytvoření nových a údržbu stávajících dětských hřišť

Dětské hřiště v městském parku v České Lípě - Foto: Tomáš Mařas

Dětské hřiště v městském parku v České LípěFoto: Tomáš Mařas

Petici za více dětských hřišť a jejich údržbu podepsalo v České Lípě přibližně šest set lidí. Českolipská radnice sice nová hřiště a volnočasová místa staví, ale nejen podle autora petice nejsou pro děti bezpečná.

„Viděl jsem děti lézt i po těch cvičících strojích, což si myslím, že není dobře. Není to věc pro ně určená,“ říká autor petice Jan Vavříček. 

Na dětském hřišti v městském parku si hrají děti a opodál stojí rodiče. „Ten kolotoč je takový nesmysl - malé děti nemají šanci, protože propadnou,“ říká jedna z maminek. 

Jan Vavříček je autor petice na rozšíření dětských hřišť v České Lípě. Ani maminky u dětského hřiště nejsou se stávající situací spokojené. 

„Na Severu nemáme třeba hřiště vůbec žádné. My jsme tady v parku ze Severu, Lad, Slovanky a všichni musíme chodit sem. Hřiště na sídlišti nejsou, a když ano, tak jsou v šíleném stavu,“ stěžují si Michaela Svobodová a Miroslava Finkousová a pokračují: „Na těch hřištích mladí pijí. Podívejte se. Tady jsou s lahví vína.“ 

Jedno z hřišť na českolipském sídlišti Špičák - Foto: Tomáš Mařas

Jedno z hřišť na českolipském sídlišti ŠpičákFoto: Tomáš Mařas

„Možná, že když se vybuduje dětské hřiště, tak by tam měl být dozor, třeba kamerový. Jde o to, aby tu ty děti mohly bezpečně být,“ doplňuje Jan Vavříček. 

„Když máte dítě do tří let, tak s ním nemáte kam jít. Prostě nemáte, protože tam jsou všichni takový čahouni. Ty vás nepustí na ty houpačky, protože oni tam sedí a kouří,“ dodává Michaela Svobodová. 

Nejen jen o počet hřišť, ale také o jejich bezpečnost 

„Asi by bylo dobré, kdyby to bylo opocené a bylo jasně vidět, kdo tam smí, aby byla rovná zem a nebyly tam nerovnosti a díry, o které dítě může zakopnout. Mně jde i o to, že nejsou čištěná, oplocená. Tím pádem tam mohou zvířata vykonávat, co chtějí,“ upozorňuje Vavříček a dodává: „Oceňuji, že se něco děje, že tu jsou nové atrakce. Nevím, nakolik si kdo dal tu práci s tím, jak je umístit. To smíchání prvků pro dospělé a děti mi nepřijde šťastné.“ 

Další hřiště je třeba na sídlišti Špičák. Tam je nově udělané hrazení z kulatiny. Na hřišti býval kdysi pro děti dřevěný domek a skluzavka. Skluzavka zůstala, ale domek už není v původní podobě. 

„Domeček je o patro nižší. To, co bylo shnilé, je uřezané. Opodál bydlí moje kolegyně a ta říká, že jí tu nejvíc chybí jakékoliv sportovní prvky pro lezení, šplhání, prolézačky pro děti. Je tady jedna houpačka. No, spíš je to prkénko na řetězu.“ 

Autor petice by se má tento týden sejít se zástupci města a prodiskutovat, co bude ve městě s hřišti dál. 

Podle vedení města jsou nově budovaná hřiště ze schválených a tudíž bezpečných prvků, ta starší pak chce radnice prověřit. Navíc plánuje oplocení hřišť a chce vyjít vstříc požadavkům petice, aby byla hřiště bezpečná. 

Autor:  Tomáš Mařas
Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  silnice I/35, v katastru obce Karlovice, okr. Semily, práce na silnici, jeden jízdní pruh uzavřen, Od 17.08.2017 08:00 Do 17.08.2017 15:00, Oprava příkopu a svahu.
  silnice III/29042, Albrechtice v Jizerských horách, okr. Jablonec nad Nisou, stavební práce, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 09.08.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Z důvodu provádění stavebních ...
  ulice Boženy Němcové - místní komunikace, Liberec, okr. Liberec, uzavřeno, práce na silnici, Od 08.07.2017 00:00 Do 19.08.2017 23:59, Rekonstrukce tramvajové tratě Šaldovo náměstí-Palachova- Rumunská, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace