Chráněný dům v České Lípě je v dezolátním stavu, nájemci ze sousedních domů si na něj stěžují

Kounicově domu v České Lípě chybí střecha i okna - Foto: Tomáš Mařas

Kounicově domu v České Lípě chybí střecha i oknaFoto: Tomáš Mařas

Historický a památkově chráněný Kounicův dům v centru České Lípy vyhořel minulý rok na jaře. Chybí mu střecha i okna a kvůli padajícímu zdivu a omítce je obehnaný plotem. Památkově chráněná stavba poškozuje i sousední domy a majitel se ke stavu budovy nechce vyjadřovat.

Požár Kounicova domu z května loňského roku stále vyšetřuje policie. „Na počátku jsme pracovali s několika verzemi příčin požáru. Mezi nimi byla i hypotéza o úmyslném zapálení objektu,“ rekapituluje Ivana Baláková, českolipská policejní mluvčí. 

Majitel domu – Sdružení sportovních svazů České republiky se k záměrům, jak s památkou naloží, nechce vyjadřovat, dokud nebude ukončené vyšetřování. 

Kounicův dům je v dezolátním stavu, do zbytků domu zatéká, což poškozuje i přiléhající budovy. Vlhkost z vyhořelého domu vadí nájemcům ze sousedních budov. 

Erb Kouniců na domě - Foto: Tomáš Mařas

Erb Kouniců na doměFoto: Tomáš Mařas

„Do prvního nadzemního podlaží zatéká, i když udělali provizorní zastřešení druhého nadzemního podlaží. To nám ale nic neřeší, protože je to vlhké minimálně půl roku,“ popisuje Petra Šefránková situaci v kancelářích sousedního domu. Není jediná, komu dezolátní stav budovy vadí. 

„V obchodě to bylo plesnivé celé a přežívali jsme tam jenom proto, že jsme si mysleli, že se s tím něco stane,“ říká Jana Holečková, která v sousední budově provozovala obchod s oblečením. Musela jej ale přestěhovat. „Nedalo se tam vydržet, opadávaly tam stěny. To vlhko bylo všude, zboží bylo zatuchlé,“ dodává. 

Českolipská radnice chce o budoucnosti památky jednat s majitelem domu. „Statik se vyjádřil, že tuto památku je stále možné zachránit,“ říká starostka České Lípy Romana Žatecká z ČSSD a pokračuje: „Je staticky v pořádku, ale je třeba budovu co nejdříve zakrýt a začít rekonstruovat, nařídíme vlastníkovi, aby dům zakryl a začal s rekonstrukcí.“ 

Autor:  Tomáš Mařas
Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Srážky: přeháňky, Svor
  Srážky: přeháňky, Albrechtice
  Srážky: přeháňky, Ohrazenice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace