Liberečtí chemici stále vítají nováčky. Chybí jim řidiči i velitelé

K 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci nastoupilo v lednu téměř třicet nováčků. Stále více se do armády hlásí také civilisté. Mezi nimi i velmi žádaní specialisté, chemici nebo logistici. Přestože noví vojáci přicházejí do kasáren čtyřikrát ročně, potýkají se v Liberci s nedostatkem zejména nižších důstojníků, řidičů nebo strojníků.


Výhody? Stabilní příjem, v armádě máte možnost sportovat a fyzicky se rozvíjet v pracovní době. Je vám garantována prvotřídní lékařská péče ve vojenských zdravotnických zařízeních. Karel Navrátil, náčelník štábu

Jako řidič zásobovač z civilního zaměstnání nastoupil k libereckým chemikům Ondřej Balatka: „Naposledy jsem dělal mistra v jedné firmě vyrábějící kuchyňské desky. Do armády jsem chtěl už dřív, ale nedostal jsem se kvůli zdravotním problémům.“ Dělat řidiče u armády namísto civilní sféry se Ondřej rozhodnul proto, že ve vojenské sféře cítí jistotu a stabilní zázemí. „Vždycky mě to lákalo, i to dobrodružství,“ říká.

Armádní "lákadla": Tvrdý výcvik, techniky přežití i patriotismus

V laboratoři libereckých chemiků pracuje nově nadrotmistr Martin Plachý, který přišel do Liberce z Pardubic. „Mě ovlivnilo, co jsem dělal v civilu. Pracoval jsem ve výzkumném ústavu organických syntéz. Chemie byla to, co jsem znal,“ popisuje a dodává: „Musel jsem se přestěhovat a zatím se mi tady líbí.“ Na práci v armádě vidí chemik Martin jasné benefity – různorodá práce, poměrně vysoký plat, chemika lákaly ale i další věci. „Tvrdý výcvik, manipulace se zbraněmi, techniky přežití a v neposlední řadě vztah ke státu.“

Liberečtí chemici mají nového pomocníka - mobilní laboratoř, která dokáže rozpoznat například z krve molekuly bojových chemických látek

Že plat a výhody zájemce o práci v armádě lákají, potvrzuje i náčelník štábu Karel Navrátil: „Stabilní příjem, v armádě máte možnost sportovat a fyzicky se rozvíjet v pracovní době. Je vám garantována prvotřídní lékařská péče ve vojenských zdravotnických zařízeních,“ popisuje a pokračuje: „Vojáci, kteří mají odsloužený daný počet let, mohou čerpat takzvanou preventivní dvoutýdenní rehabilitaci ve vojenských lázeňských a rehabilitačních zařízeních.“

Útvar libereckých chemiků podle Karla Navrátila není stoprocentně naplněný. „Chybějí nám řidiči a chybí nám vojáci základních funkcí, někteří nižší velitelé,“ uzavírá náčelník štábu.

Každý, kdo se chce stát profesionálním vojákem, musí se zaregistrovat ve vojenském náborovém středisku, nechat se vyšetřit ve vojenské nemocnici a projít základním výcvikem ve Vyškově.

autor: Eva Malá
Spustit audio