V náročném terénu Jizerských hor změřili své síly horští záchranáři

39. ročník Mezinárodní soutěže horských služeb - Foto: Šárka Škapiková

39. ročník Mezinárodní soutěže horských služebFoto: Šárka Škapiková

Desítky horských záchranářů z celého Česka a okolních zemí se sjely o tomto víkendu do Jizerských hor. V sobotu tam slavnostně odstartoval 39. ročník Mezinárodní soutěže horských služeb. Záchranáře čekalo 25 kilometrů v obtížném terénu.

Do Bílého Potoka se sjeli horští záchranáři z Šumavy, Krušných, Jizerských, Orlických hor, Krkonoš, Jeseníků a Beskyd. Závodu se již tradičně zúčastnili také jejich zahraniční kolegové z Německa, Polska a Slovenska. 

V sobotu ráno odstartovalo 21 dvoučlenných hlídek. Čekaly je dvě závodní etapy. V té první, časové, museli zdolat asi 20 kilometrů náročným terénem. Ve druhé pak museli porotě předvést své zdravovědné schopnosti, když museli ošetřovat simulované úrazy. 

39. ročník Mezinárodní soutěže horských služeb - Foto: Šárka Škapiková

Závodní dvojice tak musely předvést řadu horolezeckých disciplín. 

„Slaňování, jumarování, přelaňování, samotný horolezecký výstup na skalní masiv, a samozřejmě musíme vzpomenout na výškový profil, který je necelé dva kilometry, které musí nastoupat a sklesat, a že v nohách to mají docela dost,“ popsal šéf závodu, náčelník Horské služby Jizerských hor René Mašín. 

Závodníci vyšplhali na Kuří věže, přemostili skalní vyhlídky na Paličníku a cestou zdolali v kopcích převýšení celkem 2 tisíce metrů. Závod trval celý den a vyhlášení vítězů tak bylo až v podvečer. V kategorii mladších závodníků zvítězila dvojice Jan Hepnar a Jan Pochobradský z Orlických hor a v kategorii starších závodníků excelovali už poněkolikáté místní - jizerskohorská dvojice Pavel Horký a David Savický. 

39. ročník Mezinárodní soutěže horských služeb - Foto: Šárka Škapiková

Letošní ročník je třicátý devátý. Soutěž horských záchranářů se koná pravidelně dvakrát do roka. Zimní klání bývá v Krkonoších, ta letní v náročném terénu Jizerských hor.
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 18.10.2017 16:25 do 18:30; na silnici 277 u obce Všelibice okres Liberec; vážná nehoda; uzavřeno, probíhají záchranné a vyprošťovací práce; havárie motorky do stromu, zranění, na místě PČR, ZZS a vrtulník ...
  Od 18.10.2017 15:50 do 17:50; na silnici 27921 v obci Všeň okres Semily; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; probíhá vyšetřování nehody; nehoda; srážka dvou osobních ...
  silnice I/35, v katastru obce Bílý Kostel nad Nisou - v katastru obce Hrádek nad Nisou, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 18.10.2017 20:00 Do 19.10.2017 06:00, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace