Blikající bundu, která za vás ukáže odbočování, představí liberecká univerzita

Cyklistika ve městě (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Cyklistika ve městě (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

Technická univerzita v Liberci dnes 16. června představí vylepšenou cyklistickou bundu. Ta by měla přispět k větší bezpečnosti v silničním provozu. Je totiž vybavena speciální elektrojednotkou, díky které bliká, svítí a upozorňuje třeba na cyklistovu změnu směru jízdy.

Nejde o úplnou novinku, jednu takovou už univerzita před třemi lety představila. „Druhá verze funguje automaticky, není potřeba ji nějak ovládat. Člověk se obleče, jede na kole, pokud ukáže, že není směr, bunda dělá, co má – bliká, svítí a podobné věci,“ popisuje letošní model svíticí bundy rektor liberecké Technické univerzity Zdeněk Kůs. 

Před praním jen odpojíte elektrojednotku 

V oděvu jsou zabudované osvětlovací LED diody a je v ní i elektronické zařízení. Svítí třeba při odbočování, její součástí jsou jakési blinkry. V původní verzi bundy byl člověk na kole v noci viditelný až na půl kilometrů. Běžně používané reflexní prvky přitom upozorní řidiče auta na cyklistu ve vzdálenosti 200 metrů. 

Speciální bundu je možné běžně prát jako jiné funkční oděvy. Před praním se z ní musí vyjmout elektronická jednotka. Povrch je vytvořený z paropropustného materiálu, aby dobře odváděla pot. Odolná je také proti dešti. Na vývoji první generace bundy spolupracovaly s univerzitou i komerční firmy. Dnes bundu představí na katedře oděvnictví na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci.  

Cyklisté s reflexním označením - Foto:  pixabay.com

Autor:  Jan Charvát
Pořad: Informace z Libereckého kraje  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-neděle 5:00-18:00  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 18.10.2017 08:50 do 10:50; v ulici Na Drahách v obci Jilemnice okres Semily; výjezd k kruhového objezdu směr park; nehoda; 2 překážky na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; střet OA + NA, bez ...
  silnice I/10, Malá Skála, okr. Jablonec nad Nisou, práce údržby, jeden jízdní pruh uzavřen, Od 18.10.2017 08:00 Do 18.10.2017 15:00, Krajnice nezpevněná-seřezávání s naložením.
  silnice I/35, Hodkovice nad Mohelkou - Stráž nad Nisou, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 18.10.2017 06:45 Do 18.10.2017 14:00, Strojní metení komunikace

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace