Českolipská Farní charita založila nedaleko České Lípy sociální farmu

14. květen 2015

Českolipská Farní charita nabídne práci nezaměstnaným. Ve Velenicích u Zákup bude na farmě pěstovat zeleninu a chovat dobytek i drůbež zhruba desítka lidí. Do budoucna má usedlost nabídnout pracovníkům také střechu nad hlavou. Farma by měla fungovat na principech sociálního podnikání.

„Není pro nás stěžejní zisk, pro nás je stěžejní pomáhat lidem, zaměstnávat je, dávat jim práci, bydlení a eventuálně i sociální pomoc,“ vysvětluje ředitelka Českolipské farní charity Eva Ortová.

Tento rok se musí myšlenka sociální farmy uvést v život. Už teď se tu tvoří oplocenky, výběhy pro husy, pro slepice, vyrábí se králíkárny a počítá se i s rekonstrukci objektů, které budou financovány z finančních náhrad Biskupství litoměřického.

Čtěte také

„Zhruba na sedmi až osmi hektarech teď budeme mít naseté krmné směsi s tím, že si vlastně předpřipravíme půdu pro příští rok, abychom tam mohli začít pěstovat zeleninu, protože tady nikdo zeleninu nedělá. Vzhledem k tomu, že jsme sociální farma a potřebujeme větší podíl ruční práce, tak ta zelenina je na to ideální. Abychom mohli lidem tu práci dát, tak je potřeba, aby bylo co okopávat a tak dále, protože krávy, husy a tak dále obstarají, dejme tomu, dva, tři lidé,“ doplňuje vedoucí farmy Zdeněk Suchý.

„Teď tady máme tři zaměstnance. Tahle budova nalevo, to jsou chlévy. Typický venkovský chlév, létají tady jiřičky. Máme tu dohromady třicet čtyři krav.“

Jedna z mladých krav ve chlévě sociální farmy ve Velenicích na Českolipsku

Sváří se tu, nakládá se hnůj, pilně se tu pracuje.

„Bude na tom ještě hodně práce. Celý tento rok je cílený na nějakou investici s tím, že se dodělávají výběhy pro husy, pro slepice, musely se vybudovat výběhy pro krávy, musí se přeorganizovat zemědělství, protože chceme vstoupit do ekologického zemědělství.“

Farma bude nabízet práci i ubytování

„Předpokládáme, že zde bude bydlet jedna rodina a že tu budou dále čtyři pokoje pro další osoby. Jednotlivce, případně páry. Chceme nabízet práci i ubytování současně.“

„Na to, že jsme opravdu amatéři a začali jsme z nuly, nic jsme o tom nevěděli, myslím, že jsme se s tím vypořádali se ctí. Mohli jsme to vlastně pojmout tak, že vyženeme krávy a nějak to tady přeboucháme. Prostě jsme využili toho, že máme tu možnost a díky biskupství i nějaké finanční prostředky, které používáme na to, abychom to tady dali dohromady.“

Brambory, drůbež a králíky farma produkuje už letošní rok, ale kompletně soběstačná by měla být nejdřív za tři roky.

Spustit audio