Horská služba spolupracuje se záchrankou. Pomoc je u pacienta do několika minut

U běžkaře se zlomenou nohou, kolabujícího cyklisty nebo u pacienta se zástavou srdce v Jizerských horách dokáže být horská služba na rozdíl od záchranky do několika minut. Je to díky jedinečnému propojení. Dispečeři nového operačního střediska jako jediní v Česku dokážou okamžitě po ohlášení poslat Horské službě zprávu do počítače a mobilního telefonu. V loňském roce měli v horském prostředí a nepřístupném terénu na 700 společných zásahů.

„Máme propojené dispečinky přes datové věty, radiofonní síť, zasílání SMS k výjezdům. O úraze na horách se dozvídáme velice rychle, takřka současně se záchrankou,“ popisuje René Mašín, náčelník Horské služby Jizerských hor. Spolupráce horských záchranářů a zdravotníků je podle něj každodenní. „Jeden z posledních případů úrazu v Jizerských horách byl v sobotu, kdy jsme řešili úraz hlavy dítěte v oblasti Lučan nad Nisou a tam ta spolupráce díky těmto technologiím byla rychlá.“

Dojezdový čas ke zraněnému? Z Jablonce 9 minut, z Bedřichova 2 až 3 minuty

Během týdenní extrémní školy absolvují budoucí horští záchranáři také například svážení zraněných lyžařů ze sjezdovek

Spolupráci s horskou službou si chválí i zdravotničtí záchranáři. „Jsou nám schopni vyjet i na parkoviště nebo kamkoliv do rodinného domu, oni poskytnou adekvátní první pomoc. Dojezdový čas z Jablonce je devět minut, záchranář horské služby z Bedřichova je na místě za dvě až tři minuty,“ popisuje Michael Georgiev ze Záchranné zdravotní služby Libereckého kraje a pokračuje: „Zasahují u úrazů, u pacientů, kteří si je zavolají – třeba u vyčerpaných běžkařů.“

Horská služba bude mít brzy k dispozici také tablety. Záchranná služba už je používá. Operační důstojníci tak uvidí, kdo je u zraněného a kde se nacházejí další vozidla.

autor: Eva Malá
Spustit audio