Jablonné v Podještědí na Liberecku žije oslavami 20 let od svatořečení Zdislavy, paní z Lemberka

21. květen 2015

Jablonné v Podještědí si dnes (21.5.) slavnostní mší a výstavou připomene 20 let od svatořečení svaté Zdislavy. Světice, která žila ve 13. Století, Je zároveň patronkou rodiny, litoměřické diecéze a také Libereckého kraje. Zasloužila se o vznik dominikánského kláštera a baziliky, a také o rozvoj lemberského panství. Zdislava byla obětavou matkou, správkyní hradu a také léčitelkou. Zemřela v pouhých 32 letech vyčerpáním.

Už v Dalimilově kronice se píše: „Pět mrtvých Boží mocí vzkřísila, mnoha slepým zrak vrátila, chromých a malomocných mnoho uzdravila a nad jinými ubohými velké divy činila.“

„Lidé začali uctívat Zdislavu jako světici hned po její smrti, nečekali na oficiální potvrzení, kterého se jí dostalo až ve 20. Století, kdy byla v roce 1995 svatořečena,“ vysvětluje průvodce bazilikou svatého Vavřince a svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí Jaroslav Slabý a dodává, že život Zdislavy nejlépe zobrazuje obraz řádové sestry Česlavy.

„Můžeme tady vidět manžela paní Zdislavy, plameny symbolizují nebezpečí, které českému království hrozilo. Na paní Zdislavě zůstává péče o rodinu – nejen o hrad, ale o celé panství, které bylo poměrně rozsáhlé – od Jablonného, Mnichova Hradiště k Jičínu a k Turnovu… Její dobročinnost a láska sem z okolí přitahovaly nemocné a chudé…“

Lidé se na světici obraceli s prosbami o pomoc v nemoci, hledali u ní útěchu i sílu. I v dnešní době nám podle představeného kláštera Pavla Mayera může předat své poselství.

„Největší význam svaté Zdislavy spočívá v tom, že byla věrnou manželkou a obětavou matkou, a to je to hlavní poselství pro naší dobu, která prožívá krizi manželství a rodiny.“

Ostatky svaté Zdislavy jsou uložené v podzemní hrobce baziliky. V místnosti je truhla potažená červeným sametem, kde jsou uložené ostatky paní Zdislavy, soška a také dvě zlaté růže, dar od papeže Jana Pavla II. a od poutníků z Křižanova, rodiště Zdislavy.

autor: Eva Malá
Spustit audio