Krádeže kovů. Obyvatelé česko-polského příhraničí si stěžují na „šrotovou turistiku“

18. říjen 2016

České sběrny už téměř dva roky nevykupují železný šrot za hotové peníze. Projevilo se to na snížení počtu krádeží železa a barevných kovů. Nicméně v česko-polském příhraničí lze tento v uvozovkách byznys provozovat dál. V polských sběrnách dostanou totiž sběrači kovů i nadále peníze na ruku. Podle lidí z Habartic na Frýdlantsku v Polsku zřejmě končí i kradené kovové předměty od nich z vesnice.

„Značky z aut se kradou, stará čerpadla, cirkulárky, motorové pily, nebo i vykradou celý sklep,“ popisuje Oldřich Kučera z Habartic. Vesnice bezprostředně sousedí s pětitisícovým polským městem Zawidow. Podle nezávislého starosty Habartic Stanislava Briestenského mohou čeští nebo polští sběrači kovů chodit díky Schengenu volně sem a tam a prodávat prakticky bez povšimnutí železo a barevné kovy v polských sběrnách.

„V Polsku nemají žádné omezení jako u nás, takže tam se vykupuje železo a barevné kovy za hotové peníze, jak to dříve bylo u nás,“ říká Briestenský.

Z Habartic do polského Zawidowa, kde se dá železný šrotprodat za hotové, je to pár metrů

Otázkou je, zda sběrači prodávají šrot svůj, nebo kradený. Podle starosty krádežím nahrává špatná ekonomická situace v příhraničí. „Sousedíme s mnohatisícovým městem, kde je sociální politika rozdílná a je tam plno nezaměstnaných a zkrátka se krade.“

Policie paradoxně téměř žádné krádeže v lokalitě neeviduje. Lidé je nenahlašují?

O tom, že v česko-polském příhraničí kvete šrotová turistika, nemají lidé na Frýdlantsku pochyb. Policistka Vladimíra Šrýtrová ale zvýšený počet krádeží železa a barevných kovů nepotvrzuje. „Za poslední období nemáme na tomto území evidovány téměř žádné krádeže, které by se týkaly železného šrotu,“ podotýká Šrýtrová a pokračuje: „Tím nechceme říct, že by ke krádežím nedocházelo, ale jestli k nějakým dochází, občané to zřejmě nehlásí.“

Když si vezmu, jaká je kolem nahlášení policii byrokracie, tak si lidi spíš postěžují, ale nenahlásí to.

Stanislav Briestenský jako bývalý policista už několikrát vyzval lidi v Habarticích, aby všechny krádeže hlásili policii. „Když si vezmu, jaká je kolem nahlášení policii byrokracie, tak si lidi spíš postěžují, ale nenahlásí to,“ tvrdí Briestenský.

Stejný problém měli donedávna taky v Heřmanicích. Po řadě opatření je ale téměř po problému, konstatuje místní starosta Vladimír Stříbrný ze Starostů pro Liberecký kraj. „U nás se šrotová turistika vylepšila, i když víme asi o dvou lidech, kteří přes naši obec jezdí do Polska se šrotem. Největší problém jsme měli, že nám sem chodili pro šrot lidé z Polska, ale to teď už třičtvrtě roku není.“

Kdyby v pohraničí sloužilo víc policistů, měli by podle něj místní po starostech.

Z Habartic do polského Zawidowa, kde se dá železný šrot prodat za hotové, je to pár metrů
Spustit audio