Lesy se vzpamatovávají z kůrovcové kalamity. Ta letos i díky vydatné zimě zřejmě nehrozí

Lesy na Liberecku, Jablonecku a v části Jizerských hor se postupně vzpamatovávají z kůrovcové kalamity. O hrozící epidemii začali mluvit lesníci zhruba před rokem, a měli o své revíry velký strach. Díky včasným opatřením v podobě feromonových lapačů a stromových lapáků se ale podařilo ve velké míře lesy zachránit.

„Díky obranným opatřením, která jsme museli udělat, se nám podařilo 99 procent kůrovcových stromů vymýtit a asanovat porosty, aby se dál nerozšiřoval. V ochranných opatřeních budeme pokračovat i letos, ale ne v takovém rozsahu jako vloni,“ popisuje Jiří Bliml, šéf Městských Lesů Liberec.

...i vzhledem k letošní zimě, kdy napadly desítky centimetrů sněhu, jsme optimisti, protože sníh je zásobárnou vody na dlouhé měsíce. Ludvík Řičář, ředitel liberecké pobočky Lesů ČR

Kvůli řádění kůrovce museli lesníci v minulém roce vykácet velké množství stromů. „Víceméně jsme byli asi na sedmdesáti procentech roční těžby, bylo to v tisících kubíků,“ popisuje Bliml. Jestli jsou stromy zasažené lýkožroutem, je podle Jiřího Blimla vidět už v předjaří. „Často dochází k odlistění nebo defoliaci, strom chřadne a opadává kůra i v tomto období.“

Situace se stabilizovala díky včasným zásahům lesníků a taky díky počasí. Stromy potřebují hodně vláhy a ta nechyběla vloni v létě a je jí dostatek i v letošní zimní sezóně. Kůrovcová epidemie proto znovu nehrozí, doufá ředitel liberecké pobočky Lesů ČR, Ludvík Řičář: „Díky tomu, že v průběhu roku začalo víc pršet, tak se stav smrkových lesů začal zlepšovat. A i vzhledem k letošní zimě, kdy napadly desítky centimetrů sněhu, jsme optimisti, protože sníh je zásobárnou vody na dlouhé měsíce.“

Lesníci mají povinnost za všechny pokácené dřeviny vysadit nové. Obnovu by měli podle zákona stihnout vždycky do dvou let.

Stromy v lesích Liberce jsou vesměs olistěné a bez známek defoliace, což je dobrá zpráva
autor: sas
Spustit audio