Liberecká univerzita otevřela obor zdravotnický záchranář. Zdravotníci a záchranáři v Libereckém kraji dlouhodobě chybí

3. říjen 2015

Museli dokázat, že umějí rychle běhat, dobře plavat, že mají skvělou fyzickou kondici. Prokázali znalosti z anatomie, chemie, fyziky i biologie. A teprve pak se jim otevřely dveře ke studiu na úplně novém oboru na Technické univerzitě v Liberci. Jde o tříletý bakalářský obor Zdravotnický záchranář. Jeho otevření vítají všechny složky integrovaného záchranného systému. Zdravotníci a záchranáři totiž v Libereckém kraji dlouhodobě chybějí.

Studenti Lukáš Landovský a Marek Šolc přišli na první přednášku. Víc než do poslucháren se ale těší do terénu.

„Určitě se těším hlavně na ty praxe, protože sezení na přednáškách není nic pro nás… A taky se těšíme na anatomii a fyziologii, na ty zajímavější předměty.“ „Hodně by mě zajímala vodní služba nebo chemici tady v Liberci...“

Obor zdravotnický záchranář není jen pro chlapce. Studenty nového obory jsou také dívky, třeba Karolína Rytířová. „Docela se těším na praxi, kdy se dostaneme do nemocnice a tak, ale baví mě i teorie…“

Za tři roky bakalářského studia si studenti užijí práce v terénu hodně, potvrzuje vedoucí Ústavu zdravotnických studií Technické univerzity, Marie Froňková.

Traumabody pomáhají záchranářům v orientaci na turistických stezkách

„Praxe bude začínat na lůžkových stanicích, postupně se budou přesouvat přes JIP a ARO na leteckou záchrannou…“

Studenti půjdou také k hasičům, policistů, vojákům, nebo třeba na stanice Horské služby Jizerských hor, kde se budou vzdělávat pod taktovkou náčelníka Rané Mašína. „Učíme obecně techniku zimní i letní a na závěr dělají studenti zkoušku ze základních věcí…“

Garantem nového oboru je profesor Karel Cvachovec. Otevření programu vítá: „Je to zdravotnická profese, která je potřebná, a která naplňuje to, co se stále více objevuje – že si totiž zdravotnictví neporadí s rostoucími nároky, pokud nezvýšíme odbornou úroveň a kompetence nelékařských zdravotnických pracovníků.“

Že jsou odborníci potřeba, to vědí nejen na akademické půdě. Za všechny jeden příklad - vodní záchranná služba v Jablonci, kde zdravotníci chybí, potvrzuje jeden z členů vodní záchranky Pavel Pažout. „My to vedeme tak, že si spíš ty členy vychováváme od malička, takže přicházejí v nějakých patnácti a odcházejí, když mají rodiny a jiné povinnosti.“

autor: sas
Spustit audio