Liberečtí celníci od začátku září objevili už přes 110 falešných dálničních kuponů. Na silnicích je dokážou rozeznat na první pohled

5. říjen 2015

Vybledlé barvy a nezřetelný přechod hnědé barvy do zelené. To jsou hlavní znaky toho, že jste majitelem padělku dálniční známky. Celníci je u projíždějících aut vidí na první pohled a to i ve 130kilometrové rychlosti. Na ten druhý falešnou známku poznají i podle špatného naseknutí a chybám v tisku. Na kontrolu padělků se zaměřil krajský Celní úřad. Zatím jich celníci na rychlostních silnicích odhalili více než 110.

„Dobrý den, Celní správa, silniční kontrola. Poprosím vás o doklady předepsané pro provoz a řízení motorového vozidla.“

Celníci na takzvaném Jeřmanickém kopci na rychlostní silnici R 35 ve směru z Liberce na Prahu zastavili řidičku osobního automobilu. „Poprosím ještě o druhou část dálničního kupónu.“ „Chcete i řidičák?“ „Zelenou kartu vám vrátím, poprosím ještě o občanský průkaz a tu druhou část dálničního kupónu, s tím kontrolním ústřižkem.“ Řidička má dálniční kupón v pořádku. Může pokračovat v cestě. „Tady vracím předložené doklady. Děkuji za spolupráci. Šťastnou cestu, hezký den.“

Podle Marcela Balatky z Celní správy jsou padělky dálničních známek snadno rozpoznatelné i ve 130kilometrové rychlosti. „Jsou tři odstíny platných dálničních kupónů. Když vidíme, že se nepodobá ani jednomu odstínu, tak vyjedeme za tím vozidlem a vozidlo zkontrolujeme. Zkontrolujeme i kontrolní část dálničního kupónu a zjistíme, jestli je to platný dálniční kupón nebo jestli se jedná o falzifikát.“

Celníkům stačí k rozpoznání falzifikátu zkušenost a trénované oko

Dálniční kupón pro rok 2015

„Většinou si vytipujeme kontrolní stanoviště. Stojíme poblíž rychlostní komunikace a sledujeme ta projíždějící auta. Když si myslíme, že mají nějaký problém, tak za nimi vyjedeme a na bezpečném místě je zastavíme a zkontrolujeme,“ dodává Lenka Kučerová.

Její kolega Marcel Balatka popisuje rozdíly mezi pravou dálniční známkou a padělkem. „Je zeleno-hnědá. Ta barva se začne měnit až do modré. Přechod ze zelené do hnědé tam chybí.“

Další rozdíly popisuje Martin Stočes z Celní správy: „Když si člověk vezme ten ústřižek, tak tady místo uschovejte je uschoveje. To má každý ten padělek. Pak jsou tam vady v tom anglickém tisku a německém. Perforace by měla být v ose s tím, jak jsou tam nakreslené nůžky, u padělku je to posunuté o 3-4 milimetry. Tak kdyby se každý na známku podíval a nezdála by se mu barva, tak se může podívat i na ten ústřižek.“

Na řidiče s falešným kuponem se pohlíží, jako kdyby jel bez dálniční známky. Může proto dostat pokutu až 5.000 korun.

autor: Eva Malá
Spustit audio