Matky po císařském řezu mají v liberecké nemocnici nově svůj pokoj. Miminko tak mohou mít u sebe

7. říjen 2015

V Krajské nemocnici v Liberci se ročně narodí kolem čtrnácti set dětí. Asi pětina z tohoto počtu císařským řezem. I proto nemocnice při rekonstrukci porodnického oddělení myslela také na matky, které nemůžou své děti porodit obvyklým způsobem. K dispozici teď mají svůj pokoj, kde můžou mít miminko u sebe. Odpadá tak noc bez dítěte na jednotce intenzivní péče.

Podle vedoucí lékařky porodnického oddělení Ivany Bydžovské rodičkám po císařském řezu nic nebrání v tom zůstat v kontaktu s dítětem.

„Maminy po císařských řezech musí být 24 hodin na jednotce intenzivní péče, která není součástí porodnického oddělení. A nyní se v rámci toho patra, kde je porodnické oddělení, vytvořil dospávací pokoj pro maminy po císařském řezu, aby mohla být s miminkem ihned po porodu a nemusel být ten kontakt přerušený.“

Loni měli v Liberci kolem 1.430 porodů, z toho zhruba 30 dvojčat. Letos čekají, že rodiček bude zhruba o stovku víc. Naopak podle primáře gynekologicko-porodnického oddělení Pavla Černého počet císařských řezů v liberecké nemocnici klesá.

„Je to jedno z kritérií, které je důležité pro naše hodnocení. Takže jsme se dostali lehce nad 20 procent a jsou porodnice naší velikosti, které mají 30. Na ten počet porodů a na tu patologii, kterou tady pochopitelně sbíráme, je ten počet císařských porodů malý.“

Císařský řez? Rychlé řešení, ale pozor na komplikace

„Proč chtějí císařský řez? Protože je to rychlé řešení problému. Je pravda, že riziko těch komplikací je relativně malé. Ale i tak je šestkrát vyšší než u spontánního porodu a hlavně si nikdo neuvědomuje ty následky do dalších těhotenství. Já jsem byla na zahraniční konferenci v Portu a tam ukazovali, ty ženy, které rodí dvě, tři děti, pak nastává problém. Ta placenta se chová agresivněji, než jakýkoliv maligní nádor,“ vysvětluje Ivana Bydžovská.

Dominika Křížová a další budoucí maminka na kardiotokografu

Komfort rodiček a lékařského personálu zvýšilo pořízení pěti nových kardiotokografů. Na jeden z nich je napojená i budoucí maminka Dominika Křížová. „Posloucháme tlukot srdíčka. To vyšetření trvá asi dvacet minut, já jsem tu pět.“

Výhodou podle lékařky Evy Pechové jsou nové centrální monitory: „Výhodou je, že pacientky máme pod kontrolou a nemusíme za nimi chodit vedle do místnosti. Je tam nastavený alarm, kdyby něco nebylo v pořádku, začne to pípat. A další výhodou je, že to můžeme konzultovat s dalším lékařem, který to vidí jinde.“

„Monitorů takhle svedených je devět v celém baráku, takže lékař to nemá jen v tomto monitoru, ale má to v devíti různých místech,“ popisuje vrchní sestra Zuzana Paukertová.

Nemocnice kromě nového pokoje zřídila i čtvrtý nadstandardní pokoj. Dva třílůžkové pokoje přebudovala na dvoulůžkové.

autor: Eva Malá
Spustit audio