Mistrovská Sparta selhala v Jablonci

Fotbalisté pražské Sparty utrpěli čtvrtou a zároveň nejvyšší porážku v ligové sezóně. Už jistý mistr ligy prohrál v Jablonci 0:3 a navíc dohrával bez vyloučeného obránce Homoly. Velký krok k záchraně udělalo Brno po výhře nad Mladou Boleslaví 2:0. Obě branky domácích vstřelil Luděk Zelenka.

Gambrinus liga

V první půlhodině předváděly Jablonec i Sparta malátný výkon. Po půl hodině fotbalisty probudil vytrvalý pískot z ochozů. Zřetelně více ožil především Jablonec, který se během posledních deseti minut před přestávkou dostal do tří brankových příležitostí. Když se už první poločas blížil ke konci, Weber vyslal křížný pas napříč hřištěm, který doputoval k neobsazenému Michálkovi a jeho tvrdá střela prosvištěla kolem gólmana Grigara do sítě. Sparťané vstoupili do druhého poločasu aktivněji, jenže lekci z produktivity udělovali domácí. Jablonec brzy přidal druhý gól: ve 48. minutě posadil Čížek roh na hlavu vyhlášeného hlavičkáře Hrotka a ten dostal domácí do dvoubrankového vedení. Sparťanští fandové měli jasno, kde je příčina a vytrvale skandovali "Hřebík ven". Sparta sice poté zapnula na vyšší obrátky, ale na víc než Zelenkovu střelu mířící mimo se dlouho nezmohla a nepomohly jí ani příchody střídajících Juna a Šimáka. Naopak jejich spoluhráč Homola se zřejmě rozhodl naplnit výzvu tribun ke třetímu gólu střelou na vlastní branku, kterou Grigar ještě vyrazil. Jenže vzápětí stejná dvojice byla u dalšího klíčového okamžiku: Grigar špatně rozehrál, Homola ještě hůře míč zpracoval a při stíhání Šenkeříka fauloval unikajícího hráče zezadu a ještě než rozhodčí Příhoda ukázal červenou kartu, měl namířeno k šatnám. Domácí hráli v pohodě, zatímco sparťané vypadali jak parta amatérů při přípravě. Tragédii mistra dovršil Kadlec: při pokusu o jednoduchý odkop se míče dotknul rukou a nařízenou penaltu Šenkeřík proměnil ve třetí gól. To nevydrželi hostující fanoušci, kteří sbalili transparenty i vlajky a opustili stadion. Ty domácí nerozesmutněl už ani Šimák, jehož slalom ukončil jablonecký Loučka, který vykopl míč z prázdné branky. Sparta má další důvod, proč nerada jezdit do Jablonce. Loni, kdy vyhrál ligu Baník, tam prohrála 2:4 a v roce 2002, kdy triumfoval Liberec, odjela s porážkou 0:2.

Dvě přesné střely hlavou útočníka Luďka Zelenky zajistily fotbalistům Brna nejen vítězství nad Mladou Boleslaví 2:0, ale také výrazné posílení nadějí na záchranu. Brno, které mělo po většinu utkání převahu a mohlo zvítězit i vyšším rozdílem, nyní potřebuje k jistotě v posledních dvou kolech získat jeden bod. Domácí si po dvaceti minutách hry vypracovali tři vyložené šance. Nejdříve Siegl poslal kolmou přihrávkou do šance Švancaru a nebezpečí zažehnal až v poslední chvíli skluzem obránce Skála. Vzápětí z trestného kopu z dvaceti metrů Černý vystrašil brankáře Millera, jenž stačil míč vyrazit pouze před Švancaru, jehož dorážka postrádala přesnost. Pak se blýskl Holek, jenž obešel slalomem tři protihráče, jenže jeho přízemní střela jen těsně minula cíl. Mladá Boleslav se dostala k prvnímu ohrožení branky protivníka až po pětadvaceti minutách, Palátova jedovatá střela z pětadvaceti metrů mířila těsně nad břevno. Tlak se podařilo Brňanů zúročit ve 33. minutě. Po Sieglově rohovém kopu zapomněla obrana Mladé Boleslavi u tyče na Zelenku, jenž hlavou vstřelil vedoucí branku. V samém závěru poločasu Mladá Boleslav ukázala i svou útočnou sílu. Ve 43. minutě se ze skrumáže odrazil míč k Bednářovi, jehož přízemní ránu brankář Václavík kryl. Brněnský brankář musel před odchodem do šaten zachraňovat ještě situaci po Čápově střele. Po změně stran se Boleslav pokoušela o zvrat, vsadila na útočnou hru, které ale chyběla produktivita. Brňané vyčkávali na příležitost k protiakci, jež se jim nabídla po hodině hry. Siegl poslal po levé straně do protiútoku Švancaru, jenž těsně od brankové čáry odcentroval na Zelenku, a ten přidal hlavou druhou branku. O tři minuty později si mohl Zelenka na své konto připsat hattrick, po Hadově centru ale po dvou hlavičkových pokusech mířil vedle.

Výsledky 28. kola:

FK Jablonec - Sparta Praha 3:0 (1:0)

Branky: 45. Michálek, 48. Hrotek, 75. Šenkeřík z pen.
Rozhodčí: Příhoda - Košec, Novák. ŽK: Herzán, Poborský. ČK: 70. Homola (všichni Sparta)
Diváci: 3720

Jablonec: Špit - Loučka, Dosoudil, Hrotek, Nesvadba - Michálek (88. Svojtka), Čížek (89. Svojtka), Hušek, Weber - Šenkeřík (84. Smíšek), Klapka. Trenér: Rada

Sparta: Grigar - Petráš, Homola, Sivok, Kadlec - Hašek - Herzán (54. Jun), Poborský, L. Zelenka, Matušovič (80. M. Zelenka) - Meduna (62. Šimák). Trenér: Hřebík

1. FC Brno - FK Mladá Boleslav 2:0 (1:0)

Branky: 33. a 60. Zelenka
Rozhodčí: Bouše - Wilczek, Filgas. ŽK: Švancara, Zelenka - Sedláček, Skála
Diváci: 2850

Brno: Václavík - Schuster, Trousil, Zúbek - Baláž, Siegl, Holek, Černý (88. Musil), Had - Zelenka (90. Kroupa), Švancara (74. P. Mezlík). Trenér: Kotrba

Mladá Boleslav: Miller - Vaculík (46. Brunclík), Skála, Vít, Palát - Sedláček, Matějovský, Švejdík (66. M. Jarolím), T. Čáp (68. Rojka) - Pecka, Bednář. Trenér: Uhrin ml.

Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít