Na Grabštejně ukazovali, jak slavila Velikonoce šlechta

Velikonoční hostina na Grabštejně - Foto: Eva Malá

Velikonoční hostina na GrabštejněFoto: Eva Malá

Hrad Grabštejn se velikonočně proměnil a návštěvníci se tam dozvěděli, na čem si pochutnávala šlechta.

Velikonoce v 16. století na Grabštejně - Foto: Eva Malá

Velikonoce v 16. století na GrabštejněFoto: Eva Malá

Kroupy, hrách a kopřivy. I tato veskrze obyčejná jídla měla v období Velikonoc na stole také šlechta v 16. století. Jaké měly svátky význam a jaké zvyky se držely, se mohli dozvědět ti, kteří během svátků přijeli na hrad Grabštejn. Interiéry byly velikonočně vyzdobené, děti si mohly vyrobit velikonoční dekoraci a odnést si ji domů. 

„Jedly se luštěniny, hrách, kroupy, pekl se beránek, mazanec, který se nakrojil uprostřed do kříže, na stole jsou i jidáše,“ vyjmenovává a ukazuje na stůl průvodkyně Jaroslava Neumannová. Výzdobu připravovali pracovníci hradu déle než týden. Jak říká kastelánka Iva Bártová, měla na starosti pečení, její zástupkyně vaření.  

Původně gotický hrad Grabštejn z poloviny 13. století přestavěli v 16. století na renesanční zámek. Podobu změnila i původní kaple sv. Barbory, která je dnes renesančním skvostem. Posledními vlastníky byli Clam-Gallasové, kteří hrad získali v roce 1704. Objekt poprvé zpřístupnili veřejnosti v roce 1993, kdy se konal první ze zde každoročně pořádaných benefičních koncertů ve prospěch hradu. 

Velikonočně vyzdobené interiéry Grabštejna - Foto: Eva Malá

Autor:  Eva Malá

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 28.6.2017 15:45 do 17:50; na silnici 26838 v obci Cvikov okres Česká Lípa; nehoda; pád motocyklu 1x zranění.
  silnice I/10, v katastru obce Loužnice, okr. Jablonec nad Nisou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 05.06.2017 06:00 Do 30.06.2017 23:59, dojde k částečné uzavírce silničního provozu ...
  Srážky: déšť, Lukov

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace