Na Novoborské šachové Corridě se sejde dvojka českého šachu Láznička a světová desítka, Bulhar Topalov

Šachová Corrida v Novém Boru na Českolipsku. Hráči Milan Straka (vlevo) a Veselin Topalov (vpravo) - Foto: Vladimír Jagr

Šachová Corrida v Novém Boru na Českolipsku. Hráči Milan Straka (vlevo) a Veselin Topalov (vpravo)Foto: Vladimír Jagr

Veselin Topalov, desátý hráč světového šachu, dorazil do Nového Boru na Českolipsku, aby si zahrál s českou dvojkou Viktorem Lázničkou. Začala tam v pořadí už třetí Novoborská šachová Corrida, kterou odstartovala exhibice na 64 polích a koncert skupiny Buty.

„Myšlenka byla pozvat silného soupeře Viktoru Lázničkovi, což je česká šachová dvojka, aby získal zkušenosti na mezinárodním poli,“ říká Petr Boleslav z novoborského šachového klubu. 

Týdenní Novoborskou šachovou Corridu, ve které se utkají Viktor Láznička s Veselinem Topalovem a Tadeáš Kriebel s velmistrem Olegem Romanišinem, zahájila exhibiční partie právě mezi Topalovem a klarinetistou skupiny Buty Milanem Strakou: 

 

Na Novoborské šachové Corridě natáčel redaktor Tomáš Mařas

Vložit na svůj web

„Mě donutilo víceméně to, že z kapely nehraje šachy nikdo, vůbec. Já jenom trošku a špatně, takže to zbylo na mně. Tak jsem se obětoval, ale nemám na to. Na mistra světa opravdu nemám." 

Před zápasem byl Milan Straka skeptický a ani dvojnásobný čas na hru mu prý nepomůže: „Já budu rád, když vydržím pět tahů, jestli vůbec. To bude velmi rychlý zápas." 

Rozhodčí zkontroloval šachovnici, stopky i figury a rozdal instrukce divákům: „Prosím vás nepovzbuzujte třeba ‚do toho‘. To se v šachu nenosí.“ 

Šachová Corrida v Novém Boru na Českolipsku. Hráči Milan Straka (vlevo) a Veselin Topalov (vpravo) - Foto: Vladimír Jagr

Šachová Corrida v Novém Boru na Českolipsku. Hráči Milan Straka (vlevo) a Veselin Topalov (vpravo)Foto: Vladimír Jagr

Během více než sedmiminutové partie hráči bavili i diváky. Veselin Topalov bleskurychle reagoval na pohyb figur Milana Straky. Ten občas po tahu Topalova složil hlavu do dlaní. Několikrát si držel čelo i desátý hráč světa. A výsledek exhibiční partie? 

„Tak jste viděli krásnou instruktivní partii na téma černý vítězí. Blahopřejeme Veselinu Topalovovi k vítězné partii,“ komentoval zápas rozhodčí. 

Podle vítěze exhibiční partie Veselina Topalova měl soupeř dobrou praxi, ale je zřejmé, že toho moc neví a knih moc nečetl. Ale po praktické stránce není špatný. 

Pro klarinetistu skupiny Buty Milana Straku to byl velký zážitek: „Byl to velký zážitek hrát s takovým mistrem. Já jsem tam přehlédl několik věcí, nechal jsem si vzít pár figur zadarmo. Jsem spokojený, i když jsem prohrál. Každý si nezahraje s mistrem světa." 

Na minulých ročnících Novoborské šachové Corridy se už představila česká jednička David Navara nebo vyzyvatel legendárního Garriho Kasparova Alexej Širov. Kdo bude hostem příští, zatím organizátoři tají. 

Na Novoborskou šachovou Corridu dorazila světová desítka Bulhar Veselin Topalov - Foto: Tomáš Mařas

Autor:  Tomáš Mařas

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  silnice II/262 (ulice 9. května), Horní Police, okr. Česká Lípa, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 24.06.2017 07:00 Do 15.07.2017 20:00, uzavírka provozu (částečná) na silnici ...
  ulice Hejnická, Liberec, okr. Liberec, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 03.07.2017 00:00 Do 04.07.2017 23:59, Částečná uzavírka: 3.7.-4.7.2017 - 7:00 – 19:00; 1.8.-14.8.2017 ...
  silnice I/35, v katastru obce Dlouhý Most, okr. Liberec, stavební práce, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 26.06.2017 21:00 Do 27.06.2017 18:00, Částečná a úplná uzavírka na silnici I/35 související ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace