Na pořádek na Úřadu práce v Liberci dohlížejí asistenti městské policie

10. listopad 2015

Zaměstnanci Úřadu práce v Liberci si od naštvaných klientů museli v minulosti leccos vyslechnout. Někdy nezůstalo jen u slovních potyček a vulgarit. Občas situace dospěla i k rozbíjení nábytku. Úředníci museli čelit i agresivním útokům. Na klid a pořádek tam teď proto dohlížejí asistenti městských strážníků - bývalí nezaměstnaní, které Úřad práce platí.

Na druhém patře libereckého úřadu práce čeká asi dvacítka lidí. Je tu celkem klid. Ale jen proto, říká mi asistent městské policie Miroslav Louda, že dnes není den, kdy si lidé vyzvedávají dávky v hmotné nouzi.

„Někteří lidé jsou docela agresivní, mají tendenci předbíhat. Kriminální policie si jednoho pána přebírala, protože měl problémy ve vícero částech města. Úřednice tady jsou už docela odolné. Občas se stane, že lidé mají poznámky. Takže se jim musí vysvětlit něco v tom smyslu, aby si uvědomovali, že jsou na úřadě a podle toho se chovali,“ popisuje Miroslav Louda.

Ve dvojici slouží s Davidem Exnerem. „Je to kvůli tomu, ayb se mohli střídat na patře a vypomáhali si. Kde podle nich bývá nejvíc problémů? „Dávky na bydlení, hmotná nouze, pěstounská péče, dávky na děti. Tady jak udělali diskrétní zónu, tak pán nechtěl uposlechnout, aby to opustil. To se pak řešilo s vedením úřadu práce i městské policie. Byl vulgární, nepříjemný a pak chtěl podávat stížnost.“

Čtěte také

Asistenti strážníků klientům často poradí. Většinou hledají konkrétní poradkyni. Nebo si s nimi jen tak popovídají.

Na kus řeči se zastavil i pan Miroslav Měcháček. „Policie není nikdy dost. Je tady alespoň nějaký pořádek, protože ti lidé jsou tady většinou méně přizpůsobiví, hoši se chovají decentně, jsou příjemní, slušní. Já si myslím, že je to dobré.“

Úřad práce - ilustrační foto

Už jenom to, že jsou asistenti strážníků v jejich uniformách vidět, mnohé klienty předem uklidní, popisuje mi zkušenost s hlídkami zaměstnanec úřadu práce Petr Malkovský. Občas tu prý létal vzduchem i nábytek.

„Především se jedná o nějaké slovní potyčky, hlasitější projevy. Často nespokojený klient slovně útočí i na zaměstnance úřadu práce, kteří tu agendu vykonávají. Zejména se to projevuje vulgaritami, často i agresí, rozbitím nábytku, náznaky fyzických útoků.“

Tato slova potvrzuje i pan Lukáš z Liberce, který má před sebou ještě tak hodinu čekání. „Já jsem tu byl v pondělí a bylo tu moc lidí. Hodně, hodně, moc. Chlapci tady řešili takové situace, že se tady lidé různě handrkovali o místa a tak.“

Miroslav Louda, David Exner a další dva jejich kolegové byli nezaměstnaní řadu měsíců. Úřad práce jim dal příležitost. Jejich místa financuje z prostředků na veřejně prospěšné práce. Pokud se asistenti osvědčí, mohou dostat šanci u městské policie zůstat. Už jako městští strážníci.

autor: Eva Malá
Spustit audio