Neprodané porce z českolipské vegetariánské restaurace nasytí každý den desítku bezdomovců

21. květen 2015

Českolipská vegetariánská restaurace pomáhá bezdomovcům a matkám v nouzi. Neprodané porce nekončí v odpadkovém koši, ale odváží se do Domu humanity. Denně tam doputuje i několik desítek porcí, většinou indické kuchyně.

Co se stane s jídlem, které vegetariánská restaurace neprodá, vysvětluje provozovatel Ondřej Hudrlík.

„Když tu máme nějaký přebytek tak zavoláme a oni si pro to jídlo přijedou. Může dál sloužit a nemusí se vyhodit. Je z něho ještě užitek.“

Přebytečné jídlo bezdomovcům? Ta myšlenka tu byla od začátku...

Nápad nebyl podle Ondřeje Hudrlíka původní: „O tomto modelu jsem slyšel kdysi, asi před deseti lety. Ta myšlenka ve mně byla, a když jsme si otevřeli jídelnu, tak to hned vyskočilo ven. Pak jsme ten model jeli od samého začátku. Potom nám to přišlo velice spontánní, že to vlastně ani jinak dělat nechceme. Je to nejlepší možné využití.“

Z devadesáti procent jídlo zbývá. Těch deset procent je den, kdy se prodá úplně všechno. To ale podle Hudrlíka nebývá často. Co se porcí týče, zbývá jich deset až dvacet.

„Dnes zbylo zhruba deset porcí indické polévky, rýže a cuketové kari. Zbylo hlavně indické menu. Vegetariánské evropské menu se prodalo beze zbytku. Neprodané porce se přendávají do nádoby a odváží do českolipského Domu humanity.“

Denně zbyde jídlo pro bezdomovce i matky s dětmi v nouzi

Odpoledne v Domě humanity mnoho lidí bez domova není. Jídlo se rozdává průběžně. „Chceme to rozdat, dokud je to teplé, takže to rozdáváme během dne. Lidem to vegetariánské jídlo většinou chutná,“ říká pracovník sociální péče Jaroslav Kowal a chystá se nandat první dnešní porci.

„Já chci rejži a to..." říká jeden z bezdomovců a ukazuje na zeleniovou voňavou směs plnou kukuřice a fazolí.

Denně možnosti najíst se z neprodaných porcí využije na Domě humanity zhruba desítka lidí. Jsou to vesměs všichni klienti. Kromě toho z jídla mají užitek i matky s dětmi v nouzi, které bydlí v jiném areálu.

„Tady to ženské ochutnají, jestli to není moc pálivé, aby to bylo pro ně a děti vyhovující,“ dodává Kowal.

Spustit audio