Novoborsko trápí sucho, lidé nesmí používat vodu z potoků a řek

zalévání, zálivka - Foto: Fotobanka Pixabay

zalévání, zálivkaFoto: Fotobanka Pixabay

Lidé na Novoborsku nesmějí kvůli suchu až do odvolání zalévat zahrady, ani si napouštět bazény vodou z potoků a řek. Odbor životního prostředí městského úřadu v Novém Boru totiž vydal zákaz odběru povrchových vod. A to kvůli doporučení správce vodních toků - Povodí Ohře.

Zákaz se týká čtyř toků na Novoborsku. Lidé nesmějí čerpat vodu z Boberského potoka ve Svoru, ve Cvikově a v Lindavě. Dále z Rousínovského potoka v Rousínově, ve Svoru a ve Cvikově; ze Svitávky v katastrech obcí Lindava, Svitava, Kunratice u Cvikova, Mařeničky, Mařenice, Dolní Světlá a Horní Světlá a pak také z říčky Šporky v Polevsku, Novém Boru a ve Skalici u České Lípy. 

Sucho trápí ale celé Českolipsko. Potoků, ze kterých by lidé neměli odčerpávat vodu, je celkem třicet šest. Podněty k omezení dalo Povodí Ohře, protože nedostatek vody oslabuje tamní ekosystémy. 

„Na Českolipsku jsme vydali několik podnětů k tomu, aby se omezil nebo úplně zakázal odběr povrchové vody. Už tam to sucho dosáhlo takových hodnot, že ekologie tamních vodních toků už je značně ohrožena,“ vysvětlil tiskový mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.  

Na Českolipsku by lidé neměli používat vodu z Bílého potoka, Bobřího potoka, z Ještědského potoka, z Kamenice, z Panenského potoka, Ploučnice a dalších. Zbytek Libereckého kraje zatím sucho netrápí. Povodí Labe proto žádné doporučení zatím vydat nemuselo. 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 18.8.2017 00:45 do 01:45; 35 - 34.5-35.5km na trase Turnov - Liberec u obce Hodkovice nad Mohelkou okres Liberec; nehoda; zvěř na vozovce; došlo ke střetu OA s prasetem, bez zranění osob, prase leží ...
  ulice Erbenova, Liberec, okr. Liberec, práce na inženýrských sítích, Od 18.08.2017 07:00 Do 30.09.2017 23:59, Kabelové vedení v rámci akce nová trafostanice U Školy, Výkopové práce budou probíhat v chodnících ...
  ulice Purkyňova, mezi křižovatkami ulic Horova a Slovanské údolí, Liberec, okr. Liberec, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 18.09.2017 00:00 Do 30.09.2017 23:59, Rekonstrukce vodovodu a kanalizace, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace