Ochutnejte, co jedli vojáci z dob Marie Terezie – nabídka letošní bitvy u Liberce

Bitva u Liberce z roku 1757 - Foto: Tomáš Mařas

Bitva u Liberce z roku 1757Foto: Tomáš Mařas

Liberec si po roce opět připomíná jednu z bitev sedmileté války. Odehrála se v Liberci a okolí roku 1757. Byla válkou o území, peníze a moc. Proti sobě se tehdy postavila rakouská a pruská vojska. Samotná bitva se udála 21. dubna u Ostašova. V poli proti sobě stálo na 30 tisíc vojáků. Letos můžou návštěvníci programu ochutnat i dobové pokrmy.

„Jedlo se to, co se našlo, zabavilo a sebralo. Vojsko přišlo a co kde ukradlo, to se vařilo.“

Na náměstí před radnicí můžou lidé ochutnat důstojnickou kuchyni z dob Marie Terezie. Jak taková kuchyně vypadala a co kuchaři uvaří? „Kdo přijde na náměstí, může ochutnat pokrmy, kterými se cpali vojevůdci z dob Marie Terezie. Jedlo se to, co se našlo, zabavilo a sebralo. Vojsko přišlo a co kde ukradlo, to se vařilo,“ říká Petr Pimek z libereckého spolku Archa 13, která akci už podruhé organizuje. „Takovou zajímavostí jsou třeba fazole se švestkovou omáčkou,“ dodává. 

Chemici vaří guláš z 80 kg masa 

V sobotu 22. dubna budeme mít možnost kromě podívané na bitvu také ochutnat nějaké jídlo z 18. století, které jedli vojáci přímo v poli. Jedno z jídel už teď připravují vojáci z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. Podle četaře Martina Živěly vaří guláš: „Stačilo, aby doma měli jen kus sádla, cibuli a maso, nic víc k tomu nebylo potřeba. Připraveni moc nejsme, tisíc lidí je hodně, je potřeba asi osmdesát kilo masa a stejně tak cibule.“ Do Vesce, kde se bitva odehraje, přijedou liberečtí chemici se svou mobilní kontejnerovou polní kuchyní 21. století. 

Bitva u Liberce z roku 1757 - mistr popravčí - Foto: Tomáš Mařas

Bitva u Liberce z roku 1757 - mistr popravčíFoto: Tomáš Mařas

Kromě jídla je pro návštěvníky bitvy u Liberce připravená i naučná stezka. Návštěvníky zavede na několik autentických míst v Liberci, kde najdou dobově oblečené vojáky s plnou polní výbavou, povozy tažené koňmi, historické zbraně, vybavený vojenský lazaret nebo velitelský stan. Na Keilově vrchu bude stejně jako tehdy dělostřelectvo, na Nerudově náměstí se budou v polním lazaretu léčit zranění a před radnicí bude vojenský štáb. Večer se pak v areálu ve Vesci uskuteční ohňová show, po které můžou návštěvníci posedět s vojáky u piva a zažít na vlastní kůži atmosféru vojenského tábora před bitvou. 

Bitva u Liberce z roku 1757 - Foto: Tomáš Mařas

Pořad: Informace z Libereckého kraje  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-neděle 5:00-18:00  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 19.8.2017 01:50 do 02:50; na silnici 26850 v obci Nový Bor okres Česká Lípa; nehoda; cyklisté na vozovce; probíhá vyšetřování nehody; Pád cyklisty na dopravní značku, se zraněním. Na místě ZZS a P ...
  Srážky: déšť, Lukov
  Srážky: déšť, Svor

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace