Řehtačkami, bubnováním a řinčením zaháněli zimu v Dolní Řasnici. S kohoutem Jaro-slavem

S kohoutem Jaro-slavem zaháněli zimu na Frýdlantsku - Foto: Eva Malá

S kohoutem Jaro-slavem zaháněli zimu na FrýdlantskuFoto: Eva Malá

Kohout Jaro-slav už definitivně zahnal v Dolní Řasnici na Frýdlantsku zimu. Spolu s dalšími ozdobil strom vajíčkovník vyfouklými vejci s namalovaným přáním.

Na obětní strom lidé pověsili vajíčka s namalovaným přáním - Foto: Eva Malá

Na obětní strom lidé pověsili vajíčka s namalovaným přánímFoto: Eva Malá

„Vajíčkovník má dvoutisíciletou tradici. Pokud jde o novější historii, jsou doklady sto i padesát let staré, zrovna letos jsme ve spisech objevili, že v Novém Městě pod Smrkem v roce 1923 na Bílou sobotu stříleli z hmoždířů, aby vyhnali zimu. To samé děláme my tady, máme řehtačky, klapačky a vyháníme zimu,“ říká starosta spolku Český svět Milan Maršálek. 

Ani dubnový déšť a chladnější počasí neodradily lidi v Dolní Řasnici, aby s kohoutem Jaro-slavem už nadobro odehnali zimu. Zaháněli ji a zároveň vítali jaro hlasitým vyvoláváním, řehtačkami, bubnováním nebo řinčením pokliček. V cíli pak na ně čekal Vajíčkovník. Zdobení stromu vyfouklými vejci s namalovaným přáním je starý slovanský zvyk, který se zachoval pouze u Lužických Srbů a v trochu pozměněné podobě v Bavorsku. 

Podle něho je Vajíčkovník obětní strom, na který se věšely symboly, které měly hospodáři přinést užitek, nebo zajistit dobré počasí. Do Dolní Řasnice jezdí pravidelně Petr Randus z Nového Boru. „Na jednom obrázku je sluníčko, na druhém srdíčko, takže štěstí a lásku,“ přeje si. Mezi dalšími přáními byly třeba domek pro Ondru, zdraví nebo nová televize. 

Na strom vajíčkovník věšeli vejce s namalovým přáním - Foto: Eva Malá

Autor:  Eva Malá

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 27.4.2017 20:15 do 21:15; v ulici 17. listopadu v obci Liberec; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  silnice I/14H, km 1,48 - 3,77, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 27.04.2017 19:00 Do 27.04.2017 22:00, Pozor!, Mytí protihlukových stěn, omezení prvozu v pomalém ...
  silnice I/14H, km 3,77 - 0,0, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 27.04.2017 22:00 Do 28.04.2017 05:00, Pozor!, Mytí protihlukových stěn, omezení prvozu v pomalém ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace