Řepka na polích je jedem pro zvířata. Ta potom často končí pod koly automobilů

22. květen 2015

Zdobí krajinu, ale umí také škodit. Řeč je o sytě žluté řepce olejce, která rozkvetla na hektarech zemědělské půdy, ale nebezpečná může být pro zvěř a potažmo i pro řidiče. Pro srnky a jeleny je řepka jedovatá, zvěř je po ní přiotrávená, otupělá a zmatená. Ztratí tak přirozený respekt z provozu a chodí do silnic. S jarním počasím takových nehod přibývá.

„Volali lidi, že si děti hladí srnku, a že se bojí, jestli třeba nemůže mít vzteklinu.“ Ošetřovatel a myslivec Petr Honc se s přiotrávenou srnkou osobně setkal nedávno. A nešlo o zcela ojedinělý případ, podotýká.

„Zajel jsem tam, bylo to uprostřed pole s řepkou, stála tam srnka a bylo na ní vidět, že je slepá, že jí je všechno jedno.“

Otupělá zvěř ztrácí přirozenou obavu a respekt z čehokoliv. Tedy i z provozu. A může pak snadno vběhnout pod kola aut.

Kde se takto nejčastěji bourá, ví vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp: „Nejvážnější úseky, kde dochází ke střetu se zvěří, je úsek silnice u Bílého Kostela směrem na Jablonné v Podještědí nebo na Rozkoš, úsek mezi Českou Lípou a Novým Borem a silnice z Jilemnice směrem do Královéhradeckého kraje.“

U hlavních tahů jsou ze zákona povinné ploty. Jinde ale ne. „U silnic nižších tříd je to s ploty problematické – jednak z důvodu vlastnictví sousedících pozemků kolem silnice, jednak z toho důvodu, že orgán ochrany životního prostředí dá podmínku, aby tam byl vybudovaný nějaký nadchod pro zvěř, což není levná záležitost.“

Jenže nadchody nebo podchody pro zvěř jsou v podstatě nutností, uzavírá myslivec Petr Honc: „Silnice hodně rozpůlily zemědělské plochy, a ta zvěř má nějaké své cesty, kudy chodí. A když přes to potom postavíte silnici, tak tamtudy bude chodit dál…“

autor: sas
Spustit audio