Informace z Liberecka4. listopadu  2016 v 16:33  

Skláři v Železném Brodě na Jablonecku vyrábějí sarkofág pro dánský královský dvůr

Výrobek z dílny Zdeňka Lhotského - Foto:  Lhotský, s.r.o

Výrobek z dílny Zdeňka LhotskéhoFoto:  Lhotský, s.r.o

Skláři v Železném Brodě na Jablonecku vyrábějí exkluzivitu světového formátu - obří skleněný náhrobek pro dánskou královnu. Tubus s odlitkem pro těla královny a prince bude dlouhý necelé 4 metry a vážit by měl po finálním broušení více než 4 tuny. Výroba sarkofágu trvala železnobrodským sklářům celé dva roky.

Zdeňka Lhotského a jeho tým si dánský dvůr nevybral náhodou. Železnobrodští skláři mají za sebou nejednu exkluzivní nabídku. Loni například dodávali skleněné plastiky do Gaudího chrámu Sagrada Familia ve španělské Barceloně. 

„Umíme chladit větší kusy skla, tím pádem máme i obrovské pece, děláme opravdu velké zakázky. Náš rekord je zatím hranol skla, která měl 980 kilo, což je mimořádné,“ ilustroval Zdeněk Lhotský. 

Bubliny ve tvaru královny a prince 

„Tři velké kusy skla nahoře, tři velké kusy skla dole, mezi nimi budou dvě velké bubliny ve tvaru královny a prince,“ popsal, jak výtvarník vzhled sarkofágu. 

Během tavby skleněných kusů jsou ve sklárně přítomni i soudní znalci, měří vnitřní pnutí, aby hotové kusy skla nepraskly. Výroba sarkofágu není jen umění, ale také chemie, fyzika a psychologie. 

 

Čeští skláři vyrábí sarkofág pro dánskou královskou rodinu. Tématem se zabývala Šárka Škapíková.

Vložit na svůj web

Prohra se skleněnou hmotou 

Člověk musí být podle Lhotského připraven i na prohru s velkou skleněnou hmotou. 

„Platí přímá úměra, že člověk je tak dobrý tavič, kolik má za sebou nepovedených kousků. Je to věc intuice, člověk si musí projít malým martyriem, než se vše naučí,“ řekl výtvarník. 

Čtěte také: Dánská královská rodina si objednala skleněný sarkofág, vyrobí ho česká firma

„Nejdříve se udělá skica, autor poté věci namodeluje, my skláři návrh jenom převedeme do skla. Proces trvá nejméně dva roky, především kvůli formám, které musí přirozeně vyschnout. Samotná tavba skla trvá tři a půl měsíce.“ nastínil sklář postup.  

Sarkofág by měl být hotový na sklonku letošního roku.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace