Sobota patřila na Sychrově lukům a nožům

24. září 2017

Přestože bylo o víkendu na zámku Sychrov u Liberce hodně sychravo, sešly se tam stovky milovníků současné i historické lukostřelby. Konaly se tam (23. 9. ) totiž Svátky luku a nože.

Pana Jirku zajímal způsob ochrany někdejších válečníků před šípy. „Řešili to tak, že vzali zároveň i kroužkovou ochranu i koženou,“ dozvěděl se od lučišníků.

Jiní návštěvníci zkoumali materiál předváděných historických a moderních luků. Člen klubu Fekete Solyom Michal Poništ jim ochotně ukazuje sbírku luků. „V původní verze je luk složení ze tří částí. Dřevo nebo bambus, rohovina, šlachy. Z povrchu je chráněn březovou kůrou proti vlhkosti a jako dekorace, samozřejmě. Moderní luky jsou pak přesné repliky. Ty jsou vyráběné z dřeva, karbonu nebo sklolaminátu.“

Svátek luku a nožů na Sychrově

Zuzana Bariaková předvádí historické luky, jedná se doslova o umělecká díl. „Máme tu korejský, perský, anglický, turecký a další,“ vypočítávala.

Zatímco ve většině lukostřeleckých disciplín se počítají zásahy, japonské kyudó je elegantní obřad a prostředek k očistě vlastní mysli, vysvětluje vyznavač japonské lukostřelby Jiří Sejkora. „Japonci mají vždy tendenci dělat věci nejen tak, jak se mají, ale aby to bylo i krásné. Proto příprava i výstřel vyžaduje svůj čas. Střílíme pro zdokonalení, ne za každou cenu trefit cíl.“

Svátek luku a nožů na Sychrově

Stylová je je podle Michala Fama i japonská lukostřelecká uniforma. „Máme tu ponožky, nakamu a důležitá část je pásek, který drží tělo.“

K svátku luku patří i svátek nože, Miroslav Pouzar z jižních Čech ,nožíř a kovář, předvedl na Sychrově kousky připomínající šperky. Střenky vyrábí třeba ze pštrosí kosti a jiných exotických materiálů. „Na hlavici nože je čelist z papouščí ryby, která se živý korály. Na pouzdro je použitá lososí kůže a tak dále,“ upozornil.

Svátek luku a nožů na Sychrově
Spustit audio