Střípky ze života Františka Peterky najdete na fotkách v liberecké knihovně

Vernisáž výstavy Střípky ze Života Františa Peterky si nenechal ujít ani syn známého herce, Michael Peterka. Na snímku drží tatínkovo ocenění čestné občanství Liberce - Foto: Lucie Fürstová

Vernisáž výstavy Střípky ze Života Františa Peterky si nenechal ujít ani syn známého herce, Michael Peterka. Na snímku drží tatínkovo ocenění čestné občanství LiberceFoto: Lucie Fürstová

Loni zesnulý herec František Peterka by dnes oslavil své 95. narozeniny. Liberec mu udělil titul čestný občan města. Nezapomenutelného představitele stovek divadelních a filmových rolí připomíná liberecká Krajská vědecká knihovna výstavou fotografií, které mapují jeho životní cestu.

Skromný člověk a velký liberecký patriot vystupoval 40 let v divadle F. X. Šaldy, kde ztvárnil na 250 rolí. Vášnivého sportovce, který hercem být původně vůbec nechtěl, si diváci vybaví třeba ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. Malí i velcí na něj vzpomínají jako na legendárního pohádkového Krakonoše. 

Miloval liberecké diváky jako drogu 

Michael a František Peterka aneb Otec a syn na jedné fotografii - Foto: Lucie Fürstová

Michael a František Peterka aneb Otec a syn na jedné fotografiiFoto: Lucie Fürstová

„Udělení titulu čestného občana Liberce by Františka určitě potěšilo,“ říká Ladislav Dušek, přítel a kolega Františka Peterky. „On miloval libereckého diváka jako drogu, on je měl rád, říkal, že v Praze takoví diváci nejsou.“ Na výstavě jsou k vidění třeba i fotky z filmu Černý prapor. 

Zajímavé je, že herec, který ztvárnil postavu večerníčkového Krakonoše, si sám dělal masky. „Sám si udělal představu, jak bude vypadat, a pak se před představením hodinu líčil. Stávalo se, že někdy ho ani kolegové nepoznali,“ vzpomíná Dušek. 

Dávno zapomenutý filmový záznam 

„Fotografie pocházejí z archivu rodiny pana Peterky, některé fotky jsou z divadla,“ říká ředitelka liberecké knihovny Blanka Konvalinková. Kromě Krkonošských pohádek se při vernisáži pouštěly různé krátké záběry z dalších filmů, mezi nimi byl i film, který patrně ještě nikdy nikdo neviděl. Našel ho syn Františka Peterky. „Pochází z roku 1965 až 1968, bohužel nevíme, kdo ho natočil. Pan Peterka v něm projíždí městem, ukazuje některé fotky ze svého rodinného archivu. Bohužel se nezachoval zvuk, ten byl zřejmě nahrán zvlášť na magnetofonové pásce,“ vysvětluje Konvalinková. 

Zavzpomínat si u fotografií na Františka Peterku můžou návštěvníci Krajské vědecké knihovny v Liberci až do 30. března. 

Výstava Střípky ze života Františka Peterky v Krajské vědecké knihovně v Liberci - Foto: Lucie Fürstová

Autor:  Lucie Fürstová
Pořad: Informace z Libereckého kraje  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-neděle 5:00-18:00  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 29.5.2017 18:05 do 21:05; v ulici Maršovická v obci Jablonec nad Nisou , délka 542m; vážná nehoda; uzavřeno; havárie motorkáře se zraněním.
  Od 29.5.2017 18:05 do 19:05; na silnici u obce Železný Brod okres Jablonec nad Nisou , délka 20m; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  D10, mezi km 67 a 57, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 02.06.2017 08:00 Do 02.06.2017 16:00, Pozor!, Sečení trávy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace