V jurtě se dá bydlet celoročně, je levná a nepotřebuje stavební povolení

Pravá mongolská jurta přijde na necelých devadesát tisíc - Foto: Jaroslav Hoření

Pravá mongolská jurta přijde na necelých devadesát tisícFoto: Jaroslav Hoření

Brniště na Českolipsku v sobotu hostilo již pátý Festival jurt, zaměřený již tradičně na ekologii, řemesla a přírodní stavitelství. Bylo sice horko, ale v postavených jurtách bylo příjemné klima. A v původní mongolské jurtě, která na festivalu samozřejmě nechyběla, se prý dá bydlet i v mínus čtyřiceti stupních.

„První zmínky o kruhovém obydlí takzvaných divochů jsou v čínských kronikách. Ale archeologicky je doložená jurta Hunů. A v pátém šestém století před naším letopočtem objevili plsť, tudíž se toto kruhové obydlí zateplilo a do mínus čtyřiceti stupňů se velmi hodí,“ vysvětlila Alena Oberfalzerová, která na Karlově univerzitě vyučuje mongolistiku. 

Na festivalu měla odbornou přednášku a představilatam také původní mongolskou jurtu. Ta má vstupní dveře, střešní malované tyče zvané uni, dva středové sloupy zvané bagany, střešní okno a také pět stěn, které se můžou jako harmonika složit nebo roztáhnout. 

Sloupy v mongolské jurtě zdobené původními ornamenty - Foto: Jaroslav Hoření

„Celá jurta znázorňuje vesmír. Je to hezky zdobené mongolskými ornamenty, které jsou nápodoba toho, co vidí kolem. Mraky, voda, slunce, paprsky a nekonečný uzel. To je štěstí,“ popsala svou jurtu Alena Obelfalzerová. 

V obydlí stepních kočovníků je i ve velkém vedru příjemné klima a dá se v ní bydlet i v tuhé zimě. V létě je možné plstěné stěny jurty nadzvednout, takže vnitřek jurty je pak vzdušný a zároveň je ochráněný před světlem a teplem. V zimě se plsť zatáhne, takže v interiéru je pak 20 až 30 stupňů. 

„Toto je pětistěnná velká jurta, je to taková průměrná jurta těch bohatších Mongolů. Pak mají ještě pětistěnnou malou a nebo čtyřstěnnou jurtu z vrby. Ta se složí na jednoho velblouda nebo na jeden dřevěný vůz,“ vysvětlila Alena Oberfalzerová. 

PhDr. Alena Oberfalzerová, Ph.D. - mongolistka z Univerzity Karlovy - Foto: Jaroslav Hoření

V pětistěnné velké jurtě, která má 5,8 metrů v průměru, bydlí podle ní většinou rodina se čtyřmi až šesti dětmi a někdy i pro rodiči. Všichni tam žijí a vše dělají pohromadě. Pro Evropany zvyklé na život v rozdělených místnostech možná nepředstavitelné, ale pro Mongoly běžný způsob života. Mongolština prý ani nemá výraz pro soukromí. 

A na kolik taková jurta přijde? „Já tuto pětistěnnou originální mongolskou jurtu prodávám za 89 tisíc. Protože jsem mongolistka, zajedu si pro ni přímo tam,“ zasmála se doktorka mongolistiky Alena Olberfalzerová. Na jurtu zatím není potřeba žádné stavební povolení, takže ji je možné postavit třeba na zahradě. 

Nejlepší prý je nechat si jurty postavit přímo od Mongolů, kteří u nás pracují. Dva Mongolové původem z vesnice prý dokáží jurtu postavit za hodinu. Jinak lze svépomocí postavit zhruba za den. 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  ulice Tylova, ul. Jiřího z Poděbrad, Česká Lípa, okr. Česká Lípa, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.10.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná uzavírka provozu místní komunikace – ulice Tylova, ul. ...
  silnice I/10 (ulice Štefánikova), Železný Brod, okr. Jablonec nad Nisou, práce na inženýrských sítích, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 24.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, dojde k částečné ...
  místní komunikace, Liberec, okr. Liberec, omezení, práce na inženýrských sítích, Od 23.10.2017 07:00 Do 15.11.2017 23:59, Pokládka kabelového vedení IE-12-4003789 LB, unif. III. et. 2 část - Liberec II., ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace