V Liberci pokračuje soud s exprimátorem Kittnerem, je obviněn z machinací s pozemky

Bývalý liberecký primátor Jiří Kittner u soudu v listopadu 2013 - Foto:  ČTK

Bývalý liberecký primátor Jiří Kittner u soudu v listopadu 2013Foto:  ČTK

U krajského soudu v Liberci dnes od rána pokračuje hlavní líčení ve věci bývalého primátora Jiřího Kittnera z ODS. Toho obžaloba viní z údajných machinací s pozemky pod Ještědem. Před soudním senátem dne usedli kromě Jiřího Kittnera také jeho bývalí spolustraníci a kolegové z radnice.

Kromě Jiřího Kittnera soud dnes předvolal další dva bývalé zastupitele za ODS, Jiřího Zeronika a Pavla Krenka. Ti se měli společně s bývalým primátorem podílet na machinacích s pozemky pod Ještědem. 

„Předmětem žaloby jsou převody nemovitostí, ke kterým došlo v letech 2003 až 2006 z vlastnictví města Liberec,“ popisuje žalobce Miloš Klátik a doplňuje: 

„Tyto nemovitosti pak byly nevýhodně směněny nebo převedeny na třetí osoby, čímž obvinění jako osoby mající postavení veřejných činitelů v orgánech statutárního města Liberec měly vykonávat své pravomoci v rozporu se zákonem, zejména se zákonem o obcích.“ 

Podvody měly městu vzniknout škody ve výši téměř 18 milionů korun. Dnes zpovídal soud svědky obžaloby. 

Podle svědků obžaloby, kteří dnes vypovídali, nabízelo bývalé vedení města zosobněné obžalovanými odkup objektů a pozemků pod Ještědem za úplatu a výměnou za jiné objekty v Liberci. 

Obžalovaní vinu popírají 

Měli uvádět, že domy a pozemky pod Ještědem chtějí kvůli připravovanému mistrovství světa v klasickém lyžování. Kvůli spekulacím měli také měnit územní plán. 

Soud bude pokračovat i v dalších dnech a týdnech, obžaloba si vyžádala předvolání téměř padesáti svědků. 

Exprimátovi Liberce hrozí až deset let ve vězení. Jeho bývalému náměstkovi Pavlovi Krenkovi a městskému zastupiteli Jiřímu Zeronikovi za podvod až 12 let. 

Obžalovaní vinu odmítají, už dříve u soudu vypověděli, že při prodeji městského majetku jednali vždy v zájmu města a rozvoje skiareálu na Ještědu. 

Podle nich směny nemovitostí souvisely s dalším rozvojem lyžařského areálu. Pokud by je neudělali, ohrozili by jeho budoucnost. 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  silnice I/35, Bílý Kostel nad Nisou - Hrádek nad Nisou, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 21.09.2017 00:00 Do 21.09.2017 06:00, Strojní metení.
  silnice III/29020 (ulice Klášterní), Liberec, okr. Liberec, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, práce na inženýrských sítích, Od 20.09.2017 14:00 Do 20.10.2017 23:59, Kanalizační přípojka , Výkop ...
  ulice Husova, Nový Bor, okr. Česká Lípa, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 25.09.2017 00:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná dlouhodobá uzavírka provozu na MK Husova v Novém Boru, provádění stavebních ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace