V Liberci zvládnou díky nanovláknům odpadní vodu přefiltrovat tak, že se dá pít

24. červen 2016

Zalévat zahradu vodou z odpadní jímky nebo pít dešťovou vodu ‒ i to už je možné. Novou metodu čištění odpadní vody vyvinuli vědci z Technické univerzity v Liberci společně s libereckou firmou BMTO, která se čištěním vod zabývá. Filtrační zařízení využívá membrány z nanovláken, která zlikvidují toxické látky i bakterie. Každá z membrán vydrží čistit vodu až 10 let.

Filtr vypadá nenápadně ‒ jako o něco lepší papírový ubrousek. Jeho vlastnosti jsou ale přelomové.

„Zachytáváme částice, které jsou řádově ve stovkách nanometrů, jako jsou různé vločky nebo bakterie. Minerály jsou ale mnohem menší, takže ty tato technologie, na rozdíl od jiných, zachovává,“ popisuje Jakub Hrůza z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci.

Membrána má i další výhodu ‒ podle dosavadních výsledků dokáže pracovat i poté, co vyschne.

Nanomembrána předběhla svou dobu

Nanofitry jsou určené nejen pro města, průmyslové podniky a firmy, ale i pro domácnosti.

„Pokud mají čistírnu odpadních vod, tak na vodu užitkovou mohou membránu začít využívat okamžitě. S takovou vodou mohou zalévat zahradu a nemusí se bát, že bude kontaminovaná. Na pitnou vodu je potřeba zařadit druhý stupeň, kdy se voda dočišťuje,“ vysvětluje Jiří Bušek, předseda představenstva BMTO.

Použití takto vyčištěné vody k pití ale zatím brání české legislativa. „Upravit dešťovou vodu na pitnou, tam legislativně problém není. My jsme schopní se ale dostat z odpadní vody až na vodu pitnou. Tam legislativní problémy jsou… Ta naše membrána trochu předběhla svoji dobu,“ konstatuje obchodnětechnický ředitel společnosti BMTO Petr Kudrna.

Speciální filtr se může používat nejen v období sucha na přívod užitkové vody, ale i při haváriích, jako byla loni v Dejvicích, kdy do pitné vody prosákla kanalizace ‒ stačilo by na potrubí pouze napojit nanofiltr.

autor: Eva Malá
Spustit audio