Zajatecký tábor v Ostašově připomíná nově pietní deska, spolek by chtěl i kapli

Podobu památníku zajateckého tábora v libereckém Ostašově představil architekt David Vávra - Foto: Ivana Bernáthová

Podobu památníku zajateckého tábora v libereckém Ostašově představil architekt David VávraFoto: Ivana Bernáthová

Pietní deska od dneška připomíná sté výročí založení mezinárodního zajateckého tábora v libereckém Ostašově. V táboře bylo během 1. světové války 55 tisíc ruských a italských vojáků a mnoho jich tam zemřelo. Ostašovský spolek Archa13 by chtěl v blízkosti pohřebiště postavit kapli smíření.

Tábor patřil mezi pět největších, které za první světové války na českém území byly. Jak uvedl archeolog libereckého muzea Petr Brestovanský, bylo v něm zhruba tolik lidí jako v tehdejším Liberci. 

„Bylo to město ve městě. Tábor byl ve třech čtvrtích na ploše asi 80 hektarů. Byly tam stovky domů, dílny, zajatci chovali domácí zvířectvo, vydávali si noviny a měli i vlastní peníze,“ popsal Brestovanský. 

Tábor ode dneška připomíná trojjazyčná pamětní deska. Je na dnešním hřbitově v Ostašově, kde před sto lety pohřbívali těla zajatců zemřelých na infekční choroby. Podle Brestovanského na nemoci zemřelo přes 700 vojáků, zejména Rusů. 

Ostašovský spolek Archa13 by rád vybudoval i památník, který by tábor připomínal. Projektu odhadem za 50 až 100 milionů korun by měla dominovat kruhová Kaple smíření se čtyřmi kříži, po jednom na každé světové straně. 

Jídlo jako za války? 

Stavbu navrhl architekt David Vávra, známý širší veřejnosti jako herec či průvodce televizním seriálem Šumná města. 

Východní kříž má podle něj symbolizovat ruské zajatce, jih italské, západ rakouské věznitele a sever má patřit Čechům. 

Skica architekta Davida Vávry na repliku zajateckého tábora v libereckém Ostašově - Foto: Ivana Bernáthová

Skica architekta Davida Vávry na repliku zajateckého tábora v libereckém OstašověFoto: Ivana Bernáthová

„Je to na místě republiky, která v té době ještě neexistovala, čili my Češi jsme jenom pozorovatelé, my na to jenom upozorňujeme, my říkáme ano, tady se tohle stalo,“ poznamenal Vávra. 

V památníku by mělo být i muzeum ve formě kopie jednoho z domů, v němž tehdy zajatci žili. Návštěvníci by uvnitř názorně viděli, jak tehdy vypadal každodenní život zajatců. Jako protipól by v dalším domě měl být zpodobněn život vojáka ze současnosti. 

V plánech také je, že by si návštěvníci mohli vyzkoušet život vojáka z doby první světové války. Například zkusit si vykopat zákop nebo vyřezat šachy. Netradiční je i koncept restaurace. 

„Mohla by nabízet jídla, která vojáci na počátku 20. století jedli. Tenkrát byla chudá, dnes je to možná základ jídelníčku zdravé stravy,“ uvedl Vávra. 

V konceptu je i vybudování amfiteátru a prostor pro sporty i ubytování. 

Autor:   ČTK, Ivana Bernáthová,  kov

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 19.8.2017 17:40 do 18:45; D10 - 70.1km na trase Praha - Turnov; Pozor! Předmět na vozovce; kličkující cyklista na dálnici
  silnice II/262 (ulice Děčínská), Česká Lípa, okr. Česká Lípa, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 21.08.2017 08:00 Do 23.08.2017 20:00, částečná uzavírka provozu na sil. ...
  silnice III/28621, Víchová nad Jizerou, okr. Semily, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 21.08.2017 07:00 Do 30.10.2017 23:59, Vydal: Městský úřad Jilemnice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace